Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 2

Auksjon mandag 6. desember 2010 kl 19:00

Ness, Bjarne (1902-1927)
Mannsakt

Utskåret tre og metall
H: 12 cm. H: 10 cm. H: 14+28=42 cm. og H: 16 cm.
Tømmermand, Skjefte/slire og Kniv

Fem deler selges samlet. Mannsakt: H: 12 cm. Ca 1922. Utskåret tre, antagelig alm. Usignert. Monumental mannsfigur. Tømmermann: H: 10 cm. Signert og datert på baksiden med blyant: Bjarne Ness -22. Påtegnet noe utydelig samme sted: "Tømmermand. .... kan umulig opgis.". 2 deler Skjefte og slire: Skjefte: H: 14 cm. Ca 1922. Utskåret tre, inspirert av dragestil med ranker og slyngplanter. Endestykket i form av en firfisle. Slire: H: 28 cm. Ca 1922. Utskåret tre, inspirert av dragestil med ranker og slyngplanter. Endestykket i form av dragehode. Metallbånd øverst med løkke for oppheng. Skjefte og slire hører sammen, begge usignert. Metallkniv med skaft i enkelt utskåret tre. H: 16 cm. Ca 1922. Endestykket i form av hundehode. Usignert. Proveniens: Nåværende eiers far kjøpte figurene på Hittegodsauksjon i Trondheim i 1928.

UTSTILT:

Adresseavisens vinduer, Trondheim 1946. "Bjarne Ness", Kunstnernes Hus, Trondheim Kunstforening og Bergens Kunstforening 1947. "Mitt kjæreste kunstverk", Trondheim Kunstforening 1978. Trondheim Kunstforening, Bergens Kunstforening, Stavanger Kunstforening og Henie Onstad Kunstsenter 1978/79, henholdsvis kat.nr. 73, 70, 75, 76 og 74. Trondheim Kunstforening 2002.

Auksjonert mandag 6. desember 2010 kl 19:00

Vurdering