Salgsutstilling 30. desember 2011
Dahl, Johan Christian(1788-1857)
Landskap i Kaupanger med en stavkirke 1847

Olje på lerret
42x66
Signert og datert nede t.h.:
J Dahl. 1847.

Proveniens: Hans Konow, Christiania, Einar Konow (1914?). Feilaktig oppført hos Aubert og Bang: Bergen Billedgalleri (1937); maleriet har ikke, såvidt man i dag vet, vært i Bergen Billedgallleris eie og har ikke noengang vært oppført i Bergen Billedgalleries billedlister. Auksjon Borg, Oslo, april 1942, kat.nr. 46 med tittel: "Landskap". Bang 1066 med tittel: "Landscape in Kaupanger with a stave church".

Christiania Kunstforening, februar 1852, kat.nr. 117. Jubilæumsutstillingen, "Norges Kunst 1814-1914", Nasjonalgalleriet, Kristiania 1914, kat.nr. 69; i Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Nasjonalgalleriet i Oslo finnes en håndskrevet liste over arbeider som var levert til utstillingen, ikke alle er avbildet i den trykte katalogen. "J. C. Dahls verk", retrospektiv utstilling, Kunstnernes Hus, Oslo 1937, kat.nr. 567.

Vurdering

Auksjonert 30. desember 2011