Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00
Ekenæs, Jahn(1847-1920)
Juletrehøsting 1876

Olje på lerret
64x52
Signert og datert nede t.h.: Jahn Ekenæs München 1876.

Vurdering

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Tilslag NOK 85 000

LITTERATUR: Jorån Heggtveit: Jahn Ekenæs (1847-1920). Münchenmaleren fra Vestfold, utstillingskatalog Haugar Vestfold Kunstmuseum 2007.

Jahn Ekenæs regnes som en av våre kjente genremalere. Genremaleriet eller folkelivsskildringen, var en populær malerstil i senromantikken. Maleriene skulle gjerne ha et anekdotisk eller fortellende innhold med hverdagslige scener fra folks liv. Ekenæs er en typisk representant for München-skolen i norsk kunst. Han var elev på akademiet fra 1872 til 1874 og oppholdt seg i byen helt til 1894. For München-skolen var det viktig med teknisk briljans og Ekenæs er en teknisk dyktig maler. Han greide å fremstille de forskjellige stoffene i motivet med for eksempel klær og hud på en overbevisende måte. De varme, glødende fargene understøtter motivets ofte, og i dette tilfellet absolutt, hyggelige karakter.