Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00
Heramb, Thore(1916-2014)
Oppstilling med hvite tulipaner 1980

Olje på lerret
79x98
Signert og datert nede t.h.: Th. Heramb 80

Vurdering

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Tilslag NOK 100 000

LITTERATUR: Svein Thorud: «Thore Heramb», Thore Heramb, Oslo 2006.

Thore Heramb tok … avstand fra det rent nonfigurative maleriet. For ham var utgangspunktet i det sette og opplevde en ufravikelig nødvendighet: «Selv maler jeg alle mine malerier foran motivet, jeg må kjenne motivet godt før jeg gir meg i kast med det,» sa han i et intervju i 1960. «Så begynner jeg med tegninger, den ene skisse etter den annen, så med fargeskisser og under denne prosessen abstraherer jeg motivet til jeg selv synes at det er ferdig skapt. Jeg mener på denne måten å aktivisere iakttageren til å føle seg frem til, finne frem til motivet slik jeg så det.» S. 20.

I avslutningen på hans artikkel heter det blant annet hos Thorud:

Thore Heramb lager vakre bilder. De er tiltrekkende og sensuelle. De formidler malerglede og sterke opplevelser – opplevelser knyttet til motivet – et landskap, gjenstander i en vinduskarm, eller en akt – men også med tilknytning til rent billedmessige og maleriske løsninger. … Skjønnheten i Thore Herambs kunst er mangefasettert. Flere av hans verk kan i all sin prakt sies å ha en overjordisk karakter. De viser til muligheter ut over selv det mest prosaiske utgangspunkt. S. 24.