Jubileumsauksjonen 1814-2014, del 2

Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Kittelsen, Theodor (1857-1914)
Juletreet

Blyant, pastell og akvarell på tykt papir
32,5x26
Signert med tusj nede t.v.: Th. Kittelsen.

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Tilslag NOK 390 000

LITTERATUR: Holger Koefoed og Einar Økland: Th. Kittelsen. Kjente og ukjente sider ved kunstneren, Oslo 1999.

Blant Kittelsens mange vintermotiver finnes flere av de kunstneriske høydepunktene i hans produksjon. De papirbaserte teknikkene tillot ham å spille på papirets overflatestruktur for å få til vinterens tørre, kjølige virkninger. Blyant, pastell og akvarell var hans foretrukne medier. Ingen annen norsk kunstner hadde et så bredt register å spille på når det gjaldt vintermotiver. Til forskjell fra Fritz Thaulow, som kalles vintermaleren, var det ikke de koloristiske utfordringene vinteren bydde på maleren Kittelsen var interessert i. For ham var det vinterens forskjellige stemninger og de varierende stofflige virkninger som lokket. Han var fortelleren, med et blikk for motivenes litterære kvaliteter, slik han viser oss det eksempelvis i «Sorgen» og «Nyttårsløyer». S. 246-247.

I Nyttårsløyer er det noe av det samme som i denne akvarellen, der er det også snetunge busker og trær som Kittelsen har «sett» som eventyrlige figurer.

Denne akvarellen kan minne mye om Juletreet, et motiv Kittelsen malte ca. 1906-08, som forlegg til dekor på vase produsert av Porsgrunds Porselensfabrik. Vasen er i høyde 61,5 cm. Et eksemplar befinner seg i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, avbildet i K og Ø, s. 254.

Snetunge busker og trær antar menneskelige former, der de synes å myldre, unge og gamle, rundt treet. Et enkelt vintermotiv omdanner Kittelsen med sin livlige fantasi til et fantastisk eventyrmotiv.