Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00
Deberitz, Per(1880-1945)
Arne Kavlis hustru i hagen på Rønnes 1933

Olje på lerret
120x140
Signert, datert og stedsbestemt nede t.h.: P. Deberitz -33 Rönnes

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: "Malt fra Arne Kavlis sommersted - Rönnes, Grimstad, Arne Kavlis hustru (nr. 3)".

Kunstnernes hus, Oslo 1946, kat.nr. 13 med tittel: "Fra haven på Rönnes 1933".

Vurdering

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Tilslag NOK 75 000

LITTERATUR: Marit Werenskiold: «Deberitz, Peder (Per)», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 471-475.

Per Deberitz er en av våre «Matisse-elever». Han var elev av Henri Matisse i Paris fra oktober 1909 til mai 1910.

Som flere av de andre av sin generasjon kan man også se påvirkning fra Edvard Munch i Deberitz’ kunst.

Linjeføringen i trærne i dette bildet og figurens plassering kan minne om malerier av Edvard Munch, mens den bevisste forenkling og organisering av former og farger til kontraster og harmonier skyldes påvirkning fra Matisse.

Deberitz har i sin kunst dokumentert seg som en fin og kresen kolorist.

Den portretterte kvinnen er Arne Kavlis hustru. Arne Kavli giftet seg for 3. gang i 1925, med Thony Drude Isachsen.