Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00
Riis, Bendik(1911-1988)
Vinterlandskap

Olje på plate
72x92
Signert nede t.v.: Bendik Riis.

Bendik Riis Jubileumsutstilling, Fredrikstad, 05.-27.11.2011.

Vurdering

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Tilslag NOK 49 000

LITTERATUR: Jon-Ove Steihaug: «Bendiks frise», «Norge, Norge mitt Fædreneland» Bendik Riis Malerier og arbeider på papir, utstillingskatalog Nasjonalmuseet - Kunst Nasjonalgalleriet, Oslo, 05.03-23.05.2010.

Vinterbilder med intime landskapsutsnitt er et tilbakevendende tema i Bendik Riis’ oeuvre, noen av dem kan ha en nasjonal betoning. Med de hvite snødekte trærne i et blått landskap med en brunrød li i bakgrunnen, kan man fristes til å tolke dette bildet dithen, skjønt det er kanskje å overtolke, betoning av noe norsk er ikke eksplisitt i bildet, det er egentlig bare et vart og følsomt sett vintermotiv.

Hans arbeider spenner vidt, fra romantisk landskapspoesi til skjærende protest, fra det groteske til det dekorative, fra det formalt stramme til det oppløste, fra det monumentale til det minutiøse. Steihaug, s. 36.