Munch-Auksjonen 2016

Auksjon mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Gorilla

Litografi trykket i svart på middels tykt gulhvitt papir
Arket: 277-279x240 mm Motivet: 260x147 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1908-09
Woll 322.

PROVENIENS:

Påtegnet med blyant på baksiden av eldre innramming, som er festet til nåværende innramming: "Nr. 59 Kjøpt på auksjonen efter Jens Thiis 9/12-42 Paul Lorck Eidem. Dette er Egil Johans eie Egil Johansen. Kjöpt av Paul Lorck Eidem 1956 PLE. Tilhörer Bente Helly-Hansen. Julegave 1962. Karen og Geir Helly-Hansen".

Jens Peter Thiis (12.05.1870-27.06.1942), norsk kunsthistoriker. Direktør for Nasjonalgalleriet i Oslo 1908-41. Var nær venn av Munch fra begynnelsen av 1890-tallet, og ble tidlig en forkjemper for Munchs kunst, både gjennom artikler og foredrag og innkjøp til Nasjonalgalleriet. Utga i 1933 boka "Edvard Munch og hans samtid". Munch malte et helfigursportrett av ham i 1909, Woll 837 og laget et litografisk portrett av ham i 1913, Woll 447. Woll 2012, s. 306.

Auksjonert mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Vurdering
NOK 40 000 USD 4 700 EUR 4 500

Tilslag NOK 60 000