Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Wankel, Charlotte (1888-1969)
Ved bryggen 1930

Olje på lerret
88x80
Signert og datert nede t.h.: CW 1930

UTSTILT:

Separatutstilling, Kunstnerforbundet, Oslo 1930, kat.nr. 6 med tittel: "Ved bryggen".
"Fire norske kubister", vandreutstilling Henie-Onstad Kunstsenter, Høvikodden, Lillehammer Bys malerisamling, Bergen Kunstforening og Trondheim Kunstforening, 19.4-14.12.1986.
Galleri F15, Jeløya, Moss, "Charlotte Wankel - en tidlig norsk avantgardekunstner", 2. august-7. september 1997, kat. nr. 22 med tittel: "Ved bryggen, 1930".

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000 USD 36 600 EUR 31 400

Tilslag NOK 660 000

Solgt for NOK 660 000

LITTERATUR: Hilde Mørch: Utsillingskatalog "Charlotte Wankel - en tidlig norsk avantgardekunstner" Galleri F15 1997, kat.nr. 22.

Charlotte Wankel er en av meget få norske kubister eller postkubister. Hun var allerede i 1909 i Paris, lærte seg språket flytende og fulgte med på det nye som skjedde i kunstens verden.

Under sitt første lengre opphold i Paris fikk Charlotte Wankel se Georges Braques arbeider, hvilket fikk avgjørende betydning for hennes videre utvikling som billedkunstner - og ikke minst valg av retning. Søsteren Frida, uttrykte at Charlotte rett og slett var "født kubist". S. 6.

Hva er kubisme ble hun spurt: "Et maal, en matematik, en sammenkjedning, en artistisk handling og en klar arkitektur, og kubisme er et uavhengig sprog og ikke et middel til at fortælle". S. 14.