Innlevering pågår
Fokus 1900

Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

Gamle Logen, Strangersalen

Fjell, Kai (1907-1989)
Seterjenten

Olje på lerret
97x111
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Påtegnet med tittel og datert "1954" på baksiden, på blindrammen.

Kommer for salg tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

LITTERATUR: Olav Simonnæs: "Kai Fjells magiske kunst", Kunsten i dag, nr. 2, 52. hefte, Oslo 1960, s. 38-51, avbildet s. 48.
Johan Borgen: "Kai Fjell. Helheten i en visjon", Kunsten i dag, nr. 2, 96. hefte, Oslo 1971, s. 4-57, avbildet s. 42.

Er han i virkeligheten surrealist? Ingen tvil om at han tolker hva underbevissthet og drøm kan gi av merkelige innskytelser. Men disse innskytelser har ikke den vanlige tørre og konstruerte form. Under hans dirrende pensel forvandles de til eventyrlige fabler og dikterverk i et stadig skiftende og farrgestrålende spektrum. Simonnæs, s. 40.