Auksjon tirsdag 27. november 2001 kl 19:00
Fjell, Kai(1907-1989)
Auksjonen er slutt 1934

Olje på lerret
141x142
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell 34

Påtegnet med tittel og signert på baksiden av lerretet.

Kunstnernes Hus, Oslo 1990, kat.nr.17. Galleri F15 og Drammen Museum 2001, kat.nr. 23.

Vurdering
NOK 700 000–1 000 000

Auksjonert tirsdag 27. november 2001 kl 19:00

LITTERATUR: Inger Eri: "Sunkne stjernebilder", Kai Fjell, utstillingskatalog Galleri F15 og Drammen Museum 2001, kat.nr. 23, avbildet s. 36.

1930-årene står i norsk historie som en meget vanskelig periode for det man kan kalle "den vanlige mann". "De harde 30-åra" er blitt et begrep. Kai Fjell kjente selv til hva disse vanskelighetene kunne føre til fra personlig erfaring og fra mennesker han hadde rundt seg. Kai Fjells billedverden ble i denne tiden sterkt påvirket av hans erfaringer, han ville få frem menneskers kår og hva mennesker under slike fortvilte forhold kunne bli drevet til. Under tittelen: Tidlig på 1930-tallet: Psykologi og tendens skriver Inger Eri at Kai Fjells menneskemotiver i denne tiden er den redde, den ensomme eller utstøtte. S. 8. Videre skriver hun: Også bøndene ble rammet av de generelt dårlige tidene på 1930-tallet. Antallet tvangsauksjoner nådde en topp i 1933. Nordby gård kom seg så vidt unna tvangsauksjon, og det lykkes moren å kjøpe gården tilbake. "Auksjonen er slutt" (1934) (s 36) skildrer sannsynligvis dette minnet fra barndommen, der man er i gang med å rydde på plass husgeråd, møbler og husdyr som nettopp har vært lagt ut for salg. Tre ungdommer er plassert i bildets ytterkanter. De er på vei tilbake til husene med sine eiendeler; fisk i en bolle, en geit i bånd og vasen som skal på sin vante plass. Imens står en gruppe voksne sammen i bildets midte, i tunet, tynget av det de nettopp har vært gjennom. S. 9.