Olje på lerret
73x84
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: EP 4 Sept 95 Sele
Kokkin 380.
Høstutstilling, Oslo 1896, kat.nr. 106. Lillehammer kunstmuseum 2001, kat.nr. 57.
Vurdering
NOK 200 000–300 000
Olje på lerret
73x84
Kokkin 380.
Vurdering
NOK 200 000–300 000
LITTERATUR: Hild Sørby: Jærmaleriet, fra landskap til visjon, Oslo 1983.
Jan Kokkin: Eilif Peterssen. Mellom stemninger og impresjoner, Oslo 2009, kat.nr. 380, avbildet s. 193 og s. 377.
I kapitlet Jæren skriver Kokkin blant annet under overskriften På Sele:
Sommeren 1889 hadde Eilif Peterssen funnet frem til et område han skulle komme til å besøke oftest i årene fremover, nemlig Sele, en av de nord-vestligste gårdene på Jæren og landskapet langs elva Figgjo. Kokkin, s. 189.
I 1897, det siste året han arbeidet med motiver fra Jæren, var han i Orre.
På Orre og Sele var Peterssen opptatt av et annet av sine yndlingsmotiver fra Jæren, nemlig tarekjøring. Tarebrenning var blitt en viktig bigeskjeft for bøndene på 1880-tallet. Tare-asken ble eksportert til Skottland der den ble brukt i fremstillingen av jod. Om våren var det stor aktivitet med innsamling av tare på stranden, og Peterssen var fascinert av arbeidet der hester og kjerrer ble tatt i bruk. Kokkin, s. 192.