Auksjon onsdag 27. november 2024 kl 18:00

Høstens Utvalgte

Høstens Utvalgte er sesongens hovedauksjon og omfatter verk fra våre mest kjente 1800- og 1900-talls mestre og etablerte samtidskunstnere. Gjennom et halvt år arbeider vi helhjertet for å sette sammen et utvalg av høyest mulig kvalitet, av kunstnere som vi vet etterspørres. Auksjonen inneholder 50-80 nøye utvalgte arbeider og det settes alltid auksjonsrekorder på disse auksjonene.

I denne andre delvisningen presenterer vi kat.nr. 26-46. Øvrige verk vises kun etter avtale.
NB. Theodor Kittelsen "Kvitebjørn kong Valemon": Kun individuelle visninger etter avtale senest dagen i forveien.

Katalog

Kategori

Kunstner

Vurdering

Gutteportrett
1
Rian, Johs.(1891-1981)Gutteportrett

Olje på lerret
65,5x54
Signert nede t.v.: J Rian

Vurdering
Fiolinspilleren (1929)
2
Storstein, Aage(1900-1983)Fiolinspilleren (1929)

Olje på lerret
69x53
Usignert

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Komposisjon 1959
3
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon 1959

Olje på lerret
40x30,5
Signert og datert nede t.h.: Gunnar 59

Vurdering
Navlebeskuer
4
Hagen, Else(1914-2010)Navlebeskuer

Kobber og glass
H: 135
Usignert

Vurdering
NOK 150 000
Frost
5
Hagen, Else(1914-2010)Frost

Olje på lerret
75x100
Usignert

Vurdering
NOK 200 000
Kystparti fra Napoli 1833
6
Trolig Fearnley, Thomas(1802-1842)Kystparti fra Napoli 1833

Olje på plate
12x21,5
Signert og datert nede t.h.: 28. Aug 33 TF

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Skoglandskap fra nedre Telemark
7
Cappelen, August(1827-1852)Skoglandskap fra nedre Telemark

Olje på lerret, oppklebet på papp
35x47
Usignert

Vurdering
Den store stenen 1874
8
Kielland, Kitty(1843-1914)Den store stenen 1874

Olje på plate
39,5x66,5
Signert og datert nede t.v.: KLK 74

Vurdering
Fra Jæren, ved solnedgang 1895
9
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Fra Jæren, ved solnedgang 1895

Olje på lerret
43,5x57,5
Signert nede t.h.: Amaldus Nielsen.

Vurdering
Liten kornstaur (ca. 1904)
10
Astrup, Nikolai(1880-1928)Liten kornstaur (ca. 1904)

Fargetresnitt med håndkolorering
Lysmål: 18,5x19
Signert nede t.h.: N. Astrup
Signert i platen nede t.v.: NA

Vurdering
Lett over tungt
11
Sitter, Inger(1929-2015)Lett over tungt

Olje på lerret
160x130
Signert nede t.h.: Sitter

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Ut 2008
12
Sitter, Inger(1929-2015)Ut 2008

Olje på lerret
65x54
Signert nede t.h.: Sitter

Vurdering
Strømmende vann 2012
13
Nesjar, Carl(1920-2015)Strømmende vann 2012

Akryl på lerret
144x100
Signert nede t.h.: Nesjar 12

Vurdering
Søstrene 1939
14
Fjell, Kai(1907-1989)Søstrene 1939

Olje på lerret
120x200
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell -39

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000
Venteværelset 1941
15
Fjell, Kai(1907-1989)Venteværelset 1941

Olje på lerret
75,5x87
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell 41

Vurdering
NOK 250 000–350 000
Ved Hurdalssjøen 1956
16
Ekeland, Arne(1908-1994)Ved Hurdalssjøen 1956

Olje på plate
72x89
Signert og datert på baksiden av platen: A. Ekeland 56

Vurdering
Modell i gul stol
17
Rian, Johs.(1891-1981)Modell i gul stol

Olje på plate
36x48
Signert nede t.v.: J. Rian

Vurdering
Kvinneakt
18
Rian, Johs.(1891-1981)Kvinneakt

Olje på lerret
43x27
Signert nede t.h.: J Rian

Vurdering
Blå kveld 2023
19
Opdahl, Ørnulf(1944-)Blå kveld 2023

Olje på lerret
30x60
Signert og datert på baksiden av lerretet: Ørnulf Opdahl 2023

Vurdering
Bre 2006
20
Opdahl, Ørnulf(1944-)Bre 2006

Olje på lerret
120x120
Signert og datert på baksiden, på lerretet: Ørnulf Opdahl 2006

Vurdering
NOK 100 000–120 000
Landskap
21
Kielland, Kitty(1843-1914)Landskap

Olje på lerret
47x78
Usignert

Vurdering
Torvmyr
22
Kielland, Kitty(1843-1914)Torvmyr

Olje på lerret
62x107
Usignert

Vurdering
Idyll 1887
23
Munthe, Gerhard(1849-1929)Idyll 1887

Olje på lerret
71x94
Signert og datert nede t.h.: Gerhard Munthe. 1887.

Vurdering
NOK 500 000–700 000
Laksefiskere på Nesøya
24
Peterssen, Eilif(1852-1928)Laksefiskere på Nesøya

Olje på lerret
72x94
Signert nede t.v.: Eilif Peterssen

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Bygate i kveldsstemning
25
Thaulow, Frits(1847-1906)Bygate i kveldsstemning

Olje på lerret
74x60
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

Vurdering
Damer med solhatt
26
Kavli, Arne(1878-1970)Damer med solhatt

Olje på lerret
70x81
Signert nede t.h.: A-Kavli

Vurdering
Fra Dronningen, Bygdøy
27
Kavli, Arne(1878-1970)Fra Dronningen, Bygdøy

Olje på lerret
78x57
Signert nede t.h.: A-K.

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Blå skute 1930
28
Aulie, Reidar(1904-1977)Blå skute 1930

Olje på lerret
81x100
Signert nede t.h.: Aulie -30
Signert på baksiden, på blindrammen: Reidar Aulie

Vurdering
Skogsarbeider 1948
29
Krohg, Per(1889-1965)Skogsarbeider 1948

Olje på lerret
73,5x93
Signert og datert nede t.h.: Per Krohg 1948

Vurdering
Julemat til småfugler 1959
30
Riis, Bendik(1911-1988)Julemat til småfugler 1959

Olje på plate
60x50
Signert og datert oppe på midten: malet. av. Kunstmaleren. Bendik Riis Dec. 1959

Vurdering
Solflimmer
31
Weidemann, Jakob(1923-2001)Solflimmer

Olje på plate
124,5x122
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Astronauter
32
Ekeland, Arne(1908-1994)Astronauter

Olje på lerret
86x65
Signert nede t.v.: Arne Ekeland

Vurdering
Uten tittel 1971
33
Rian, Johs.(1891-1981)Uten tittel 1971

Olje på lerret
80x71
Signert og datert nede t.v.: J Rian 71

Vurdering
Unites 1970
34
Claisse, Geneviève(1935-2018)Unites 1970

Olje på lerret
90x116
Signert og datert på baksiden, på lerretet: Claisse 1970

Vurdering
NOK 130 000–150 000
Fridas hus 2001
35
Borchgrevink, Hanne(1951-)Fridas hus 2001

Akryl på lerret
63x75, med ramme: 93x104
Signert og datert nede t.h.: HB -01

Vurdering
NOK 100 000–120 000
Kosmisk blomst 1971
36
Weidemann, Jakob(1923-2001)Kosmisk blomst 1971

Olje på lerret
73,5x110
Signert nede t.h.: Weidemann 71.

Vurdering
NOK 300 000–400 000
Torso
37
Ung, Per(1933-2013)Torso

Bronse
H: 104 cm. H sokkel i lys eik: 60 cm.
Signert: Per Ung

Vurdering
NOK 120 000–150 000
Italienerinne 1874
38
Backer, Harriet(1845-1932)Italienerinne 1874

Olje på lerret
93x77
Signert og datert nede t.v.: Harriet Backer. 1874

Vurdering
NOK 300 000–400 000
Landskap 1891
39
Sørensen, Jørgen(1861-1894)Landskap 1891

Olje på lerret
85,5x124,5
Signert og datert nede t.h.: Jørgen Sørensen 91-

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Sommeridyll på Vestlandet
40
Dahl, Hans(1849-1937)Sommeridyll på Vestlandet

Olje på lerret
72x110
Signert nede t.h.: Hans-Dahl.

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Fra Meløy, Helgeland
41
Ulving, Even(1863-1952)Fra Meløy, Helgeland

Olje på lerret
73x100,5
Signert nede t.h.: E Ulving

Vurdering
Interiør 1888
42
Løchen, Kalle(1865-1893)Interiør 1888

Olje på plate
27,5x35,5
Signert nede t.h.: Kalle L.

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Totalistenes søndagsutflukt
43
Krohg, Christian(1852-1925)Totalistenes søndagsutflukt

Olje på plate
55x80,5
Signert nede t.v.: CKrohg

Vurdering
St. Petersburg
44
Krohn, Xan(1882-1959)St. Petersburg ((1907 ang.))

Olje på lerret
107x152
Signert nede t.h.: Xan Krohn

Vurdering
NOK 130 000–150 000
Kvitebjørn kong Valemon 1912
45
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Kvitebjørn kong Valemon 1912

Blandingsteknikk
Lysmål: 650x480 mm, Arket=motivet: 670x498 mm
Signert og datert nede t.v.: Th Kittelsen 1912

Vurdering på forespørsel
Dompapp på rimet kvist (Vintermorgen) 1901
46
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Dompapp på rimet kvist (Vintermorgen) 1901

Blyant og akvarell på papir
40x52
Signert og datert nede t.h.: Th. Kittelsen 1901.

Vurdering
NOK 900 000–1 000 000
Æolsharpen 1905
47
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Æolsharpen 1905

Akvarell, fargeblyant og blyant på papir
Arket=Motivet: 57,5x92
Signert og datert nede t.h.: Th. Kittelsen 1905.

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Christian Krohg på Karl Johan 1905
48
Krohg, Oda(1860-1935)Christian Krohg på Karl Johan 1905

Olje på lerret
55x37
Signert nede t.v.: Oda Krohg

Vurdering
August Strindberg (1893)
49
Krohg, Christian(1852-1925)August Strindberg (1893)

Olje på plate
41,5x29
Signert nede t.h.: C. Krohg

Vurdering
Maleren Ludvig Karsten
50
Heyerdahl, Hans(1857-1913)Maleren Ludvig Karsten

Olje på plate
60x44,5
Signert oppe t.h.: Heyerdahl

Vurdering
Akershus 1883
51
Løchen, Kalle(1865-1893)Akershus 1883

Olje på plate
20x31
Signert og datert nede t.h.: Löchen. -83

Vurdering
Rød kanon, Akershus 1881-82
52
Thaulow, Frits(1847-1906)Rød kanon, Akershus 1881-82

Olje på plate
26,5x39
Signert og datert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Forran huset 1921
53
Munthe, Gerhard(1849-1929)Forran huset 1921

Olje på lerret
50x70
Signert og datert nede t.v.: Gerhard Munthe. 1921.

Vurdering
Ved middelhavet 1892
54
Skredsvig, Christian(1854-1924)Ved middelhavet 1892

Olje på plate
28x19
Signert nede t.h.: Skredsvig

Vurdering
Rådhuskaien 1951
55
Krohg, Per(1889-1965)Rådhuskaien 1951

Olje på lerret
91x238
Signert og datert nede t.h.: Per Krohg -1951.

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Salomes dans
56
Storstein, Aage(1900-1983)Salomes dans

Olje på lerret
50x79,5
Signert nede t.h.: Storstein.

Vurdering
Stenkasteren 1949
57
Rumohr, Knut(1916-2002)Stenkasteren 1949

Olje på lerret
85x120
Signert og datert nede t.v.: Knut Rumohr -1949

Vurdering
Komposisjon 1952
58
Kongelf, Gudrun(1909-1987)Komposisjon 1952

Olje på lerret
61x37
Signert og datert nede t.v.: G. Kongelf. 1952

Vurdering
NOK 50 000
Uten tittel 1963
59
Rian, Johs.(1891-1981)Uten tittel 1963

Olje på lerret
80x90
Signert og datert nede t.v.: J Rian 63

Vurdering
Ruiner ved Baia (1822)
60
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Ruiner ved Baia (1822)

Olje på lerret
26,5x36,5
Utydelig signert nede t.v.: Dahl

Vurdering
NOK 300 000–400 000
Fra Veøya 1836
61
Fearnley, Thomas(1802-1842)Fra Veøya 1836

Olje på lerret
37x44
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: Vedöe. 2 Aug. 36. TF.

Vurdering
Elvelandskap
62
Balke, Peder(1804-1887)Elvelandskap

Olje på papir, oppklebet på papp
28,5x22,5
Usignert

Vurdering
Myrlandskap, fra Ryfylke
63
Kielland, Kitty(1843-1914)Myrlandskap, fra Ryfylke

Olje på lerret
60x90
Signert nede t.h.: Kitty L Kielland

Vurdering
Høylasset 1932
64
Werenskiold, Erik(1855-1938)Høylasset 1932

Olje på lerret
80x100
Signert og datert nede t.h.: EW -32

Vurdering
Komposisjon 1960
65
Sitter, Inger(1929-2015)Komposisjon 1960

Olje på lerret
116x89
Signert og datert nede t.h.: Sitter -60

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tidlig vår 1965
66
Weidemann, Jakob(1923-2001)Tidlig vår 1965

Olje på lerret
60x80
Signert og datert på baksiden, på lerretet: Weidemann 1965.

Vurdering
Frostrøyk fra Vänern 1968
67
Tveter, Kåre(1922-2012)Frostrøyk fra Vänern 1968

Olje på lerret
81x100
Signert nede t.h.: Kåre Tveter

Vurdering
Komposisjon med figur og hund
68
Rose, Knut(1936-2002)Komposisjon med figur og hund

Olje på lerret
90x117
Signert nede t.h.: Knut Rose

Vurdering
69

Penn og gouache på papir
Lysmål: 12,5x16,5
Signert nede t.h.: EH Shepard

Vurdering
NOK 500 000–700 000
Landskap
70
Tilskrevet Corot, Jean-Baptiste Camille (1796-1875)Landskap

Olje på lerret
31,5x43
Signert nede t.v.: Corot

Vurdering
Kystparti. Fra kysten ved Amalfi
71
Krøyer, Peder Severin(1851-1909)Kystparti. Fra kysten ved Amalfi

Olje på plate
14,5x23
Signert nede t.h.: SK

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Rafaella 1878
72
Krøyer, Peder Severin(1851-1909)Rafaella 1878

Olje på lerret
26,5x21,5
Signert, stedsbestemt og datert oppe t.h.: S.K. Granada -78.

Vurdering
Svarta Diana 1929
73
Dardel, Nils(1888-1943)Svarta Diana 1929

Guache på papir
60x100
Usignert

Vurdering
NOK 800 000–1 000 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på