Auksjon onsdag 5. juni 2024 kl 18:00

Vårens Utvalgte

Sesongens hovedauksjon omfatter moderne og eldre kunst av høyeste kvalitet av kunstnere vi vet etterspørres. Utvalget er satt sammen gjennom et halvt års arbeid med strenge kvalitetskriterier og omfattende dokumentasjonsarbeid. Vårens Utvalgte inneholder mye av det beste som tilbys på markedet denne sesongen.

KatalogTilslagsliste

Kategori

Kunstner

Vurdering

Gartnervogna 1945
1
Aulie, Reidar(1904-1977)Gartnervogna 1945

Olje på plate
32x44
Signert og datert nede t.h.: Aulie 45

Vurdering
NOK 70 000–90 000USD 6 600–8 500EUR 6 100–7 800
Tilslag
NOK 151 000
Fra Holmsbu 1917
2
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Holmsbu 1917

Olje på plate
45,5x53,5
Signert og datert nede t.h.: Thv. Erichsen 1917

Vurdering
NOK 40 000–60 000USD 3 800–5 700EUR 3 500–5 200
Kvinne på hagetrapp 1938
3
Kavli, Arne(1878-1970)Kvinne på hagetrapp 1938

Olje på lerret
106x104
Signert nede t.v.: A-Kavli. 38

Vurdering
NOK 250 000–350 000USD 23 600–33 000EUR 21 700–30 400
Tilslag
NOK 290 000
Märta 1917
4
Zorn, Anders(1860-1920)Märta 1917

Olje på lerret
100x64
Signert og datert nede t.v.: Zorn 1917

Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000USD 141 400–188 500EUR 130 200–173 700
Omfavnelsen
5
Ung, Per(1933-2013)Omfavnelsen

Bronse
H: 55 cm
Signert: Per Ung

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 9 400–14 100EUR 8 700–13 000
Tilslag
NOK 210 000
Liggende madonna 1994
6
Kokkin, Kirsten(1951-)Liggende madonna 1994

Bronse
L: 75 cm
Signert og datert: K. Kokkin 94

Vurdering
NOK 60 000–80 000USD 5 700–7 500EUR 5 200–6 900
Tilslag
NOK 70 000
Farvel da mor! 1898
7
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Farvel da mor! 1898

Olje på lerret
69x90
Signert og datert nede t.h.: Th. Kittelsen. 1898.

Vurdering
NOK 800 000–1 000 000USD 75 400–94 200EUR 69 500–86 800
Tilslag
NOK 1 750 000
Idyll 1887
8
Munthe, Gerhard(1849-1929)Idyll 1887

Olje på lerret
71x94
Signert og datert nede t.h.: Gerhard Munthe. 1887.

Vurdering
Kiøsterudgården, Åsgårdstrand
9
Heyerdahl, Hans(1857-1913)Kiøsterudgården, Åsgårdstrand

Olje på leret
122x90
Signert nede t.h.: Heyerdahl

Vurdering
NOK 350 000–400 000USD 33 000–37 700EUR 30 400–34 700
Tilslag
NOK 350 000
Måneskinn
10
Thaulow, Frits(1847-1906)Måneskinn

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 18 800–28 300EUR 17 400–26 000
Babord litt
11
Krohg, Christian(1852-1925)Babord litt

Olje på lerret
98x74
Signert nede t.h.: C. Krohg-

Vurdering
Tilslag
NOK 190 000
Trollebotten (1928)
12
Astrup, Nikolai(1880-1928)Trollebotten (1928)

Olje på lerret
55x64
Signert nede t.h.: N Astrup

Vurdering
NOK 400 000–600 000USD 37 700–56 500EUR 34 700–52 100
Tilslag
NOK 650 000
St.Hansbål ved Jølstervannet
13
Astrup, Nikolai(1880-1928)St.Hansbål ved Jølstervannet

Olje på lerret
61x66
Signert nede t.h.: N. Astrup

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000USD 94 200–141 400EUR 86 800–130 200
Tilslag
NOK 950 000
Maleri (1950)
14
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Maleri (1950)

Olje på leret
111x82
Dobbeltsignert nede t.h.: GSG Gunnar S.G.

Vurdering
NOK 350 000USD 33 000EUR 30 400
Tilslag
NOK 450 000
Blå strand 1964
15
Wold, Roar(1926-2001)Blå strand 1964

Olje på lerret
92x72
Signert og datert nede t.v.: Roar Wold -64

Vurdering
Tilslag
NOK 82 000
Rød komposisjon (1970)
16
Wold, Roar(1926-2001)Rød komposisjon (1970)

Olje på lerret
80x100
Signert på baksiden, på lerretet: Roar Wold

Vurdering
NOK 50 000–70 000USD 4 700–6 600EUR 4 300–6 100
Tilslag
NOK 85 000
Høyfjell 1863
17
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Høyfjell 1863

Olje på lerret
23x39
Signert og datert nede t.h.: J F Eckersberg 1863.

Vurdering
Tilslag
NOK 70 000
Fjordlandskap 1897
18
Askevold, Anders(1834-1900)Fjordlandskap 1897

Olje på lerret
77x125
Signert og datert nede t.h.: A: Askevold. Ddf. 1897.

Vurdering
NOK 80 000–100 000USD 7 500–9 400EUR 6 900–8 700
Tilslag
NOK 80 000
Midnattsol
19
Normann, Adelsteen(1848-1918)Midnattsol

Olje på lerret
104x156
Signert nede t.h.: A Normann

Vurdering
Tilslag
NOK 75 000
Fra Nordland 1893
20
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Fra Nordland 1893

Olje på leret
67x85
Signert nede t.v.: Th. Holmboe 93

Vurdering
Tilslag
NOK 38 000
Sittende akt 1911
21
Heiberg, Jean(1884-1976)Sittende akt 1911

Olje på lerret oppklebet på plate
71x90
Signert og datert nede t.h.: J Heiberg 1911

Vurdering
Tilslag
NOK 66 000
Sittende kvinne
22
Rian, Johs.(1891-1981)Sittende kvinne

Olje på plate
53x44
Signert nede t.h.: J Rian

Vurdering
Tilslag
NOK 45 000
Komposisjon (1940-tallet)
23
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon (1940-tallet)

Olje på plate
60x73
Signert på baksiden av platen: Weidemann.

Vurdering
To dansere 1951
24
Weidemann, Jakob(1923-2001)To dansere 1951

Olje på plate
61x50
Signert og datert nede t.v.: Weidemann. 51

Vurdering
Tilslag
NOK 98 000
Komposisjon (1952)
25
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon (1952)

Olje på leret
114x87
Signert nede t.v.: Gunnar S. G

Vurdering
NOK 500 000–600 000USD 47 100–56 500EUR 43 400–52 100
Tilslag
NOK 850 000
Totalistenes søndagsutflukt
26
Krohg, Christian(1852-1925)Totalistenes søndagsutflukt

Olje på plate
55x80,5
Signert nede t.v.: CKrohg

Vurdering
Dame med hatt
27
Krohg, Christian(1852-1925)Dame med hatt

Olje på plate
60x50
Signert nede t.v.: C Krohg

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Måneskinn 1883
28
Thaulow, Frits(1847-1906)Måneskinn 1883

Pastell på papir
53x74
Signert og datert nede t.v.: Frits Thaulow 83

Vurdering
NOK 150 000–200 000USD 14 100–18 800EUR 13 000–17 400
Tilslag
NOK 170 000
Atlanterhavsdamperen
29
Thaulow, Frits(1847-1906)Atlanterhavsdamperen

Olje på leret
55x81
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 200 000–250 000USD 18 800–23 600EUR 17 400–21 700
Tilslag
NOK 200 000
Torso
30
Ung, Per(1933-2013)Torso

Bronse
H: 104 cm. H sokkel i lys eik: 60 cm.
Signert: Per Ung

Vurdering
Knelende kvinneakt
31
Durban, Arne(1912-1993)Knelende kvinneakt

Bronse
H: 39 cm
Signert: Durban

Vurdering
NOK 40 000–50 000USD 3 800–4 700EUR 3 500–4 300
Tilslag
NOK 38 000
32
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon

Olje på leret
100,5x92,5
Signert nede t.h.: Gunnar S.

Vurdering
NOK 300 000–400 000USD 28 300–37 700EUR 26 000–34 700
Tilslag
NOK 810 000
33

Olje på leret
100,5x74,5
Signert nede t.v.: Gunnar S.

Vurdering
Tilslag
NOK 380 000
34

Olje på leret
101x72,5
Signert nede t.v.: Gunnar S.

Vurdering
Tilslag
NOK 350 000
35
Haukeland, Arnold(1920-1983)Komposisjon

Stål og skifer
H med plinth: 39 cm
Usignert

Vurdering
Liggende figur 1956
36
Uthaug, Jørleif(1911-1990)Liggende figur 1956

Metall, glass og fargepulver
23x31,5
Signert og datert på baksiden av innrammingen: Jørleif Uthaug 1956

Vurdering
NOK 40 000USD 3 800EUR 3 500
Tilslag
NOK 40 000
No 37-1978 Astre et Terre
37
Bergman, Anna-Eva(1909-1987)No 37-1978 Astre et Terre

Olje og metallfolie på plate
12x15,5
Signert og datert nede t.h.: AEB 1978

Vurdering
No 15-1978 Planete doré
38
Bergman, Anna-Eva(1909-1987)No 15-1978 Planete doré

Olje og metallfolie på plate
10,5x14

Vurdering
Tilslag
NOK 83 000
Beerenberg Jan Mayen 2019
39
Opdahl, Ørnulf(1944-)Beerenberg Jan Mayen 2019

Olje på lerret
60x60
Signert og datert på baksiden, på lerretet: Ørnulf Opdahl 2019

Vurdering
Tilslag
NOK 92 000
Lesestund i en bondestue 1880
40
Ekenæs, Jahn(1847-1920)Lesestund i en bondestue 1880

Olje på lerret
43x54
Signert og datert nede t.v.: J. Ekenæs München 80.

Vurdering
Tilslag
NOK 85 000
Kystlandskap 1888
41
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Kystlandskap 1888

Olje på lerret
30x48
Signert og datert nede t.v.: Amaldus Nielsen. 1888

Vurdering
Tilslag
NOK 70 000
Fjordlandskap
42
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fjordlandskap

Olje på lerret
80x64
Signert nede t.v.: A Normann

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Fra Eikvåg 1882
43
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Fra Eikvåg 1882

Olje på lerret
34x63,5
Signert og datert nede t.h.: N. Ulfsten. 1882.

Vurdering
Tilslag
NOK 64 000
Landskap med borgmur, Rochefort-en-Terre (1881-82)
44
Kielland, Kitty(1843-1914)Landskap med borgmur, Rochefort-en-Terre (1881-82)

Olje på lerret
46x56,5
Sekundær signatur nede t.v.: Harriet Backer

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Torvet i høstregn
45
Kielland, Kitty(1843-1914)Torvet i høstregn

Olje på lerret
40x50
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 76 000
Landskap 1875
46
Kielland, Kitty(1843-1914)Landskap 1875

Olje på papir, oppklebet på lerret
33x43
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Hest og kjerre i norsk tun 1894
47
Thaulow, Frits(1847-1906)Hest og kjerre i norsk tun 1894

Olje på lerret
60x80
Signert nede t.v.: Frits Thaulow 94.

Vurdering
Tilslag
NOK 140 000
Frogner Hovedgård
48
Nørregaard, Asta(1853-1933)Frogner Hovedgård

Olje på lerret
43,5x58
Signert nede t.v.: Asta Nørregaard

Vurdering
NOK 50 000USD 4 700EUR 4 300
Tilslag
NOK 330 000
Skogstudie
49
Fearnley, Thomas(1802-1842)Skogstudie

Olje på papir oppklebet på lerret
27x35
Signert og datert og stedsbestemt nede t.h.: Westmorland_Rydale 18 Aug 37 TF

Vurdering
Tilslag
NOK 90 000
Sjøstudie, Napoli-golfen 1834
50
Fearnley, Thomas(1802-1842)Sjøstudie, Napoli-golfen 1834

Olje på papir, oppklebet på plate
26x37,5
Signert, datert og påtegnet nede t.h.: Vico 10 Sept 34 TF

Vurdering
Tilslag
NOK 125 000
Rognebærtreet, Fra Viksfjord 1918
51
Sohlberg, Harald(1869-1935)Rognebærtreet, Fra Viksfjord 1918

Olje på lerret
75x60
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1918

Vurdering
Fra Dronningen, Bygdøy
52
Kavli, Arne(1878-1970)Fra Dronningen, Bygdøy

Olje på lerret
78x57
Signert nede t.h.: A-K.

Vurdering
Moderens undervisning 1849
53
Tidemand, Adolph(1814-1876)Moderens undervisning 1849

Olje på lerret
43,5x38,5
Signert og datert nede t.v.: A. Tidemand. 1849

Vurdering
Tilslag
NOK 650 000
Signaliserende Fartøyer 1871
54
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Signaliserende Fartøyer 1871

Olje på lerret
49x73
Signert nede t.h.: HF Gude 1871

Vurdering
Tilslag
NOK 150 000
William Shakespeare
55
Ung, Per(1933-2013)William Shakespeare

Bronse
H: 54 cm
Signert: Per Ung

Vurdering
NOK 50 000USD 4 700EUR 4 300
Myllarguten
56
Ung, Per(1933-2013)Myllarguten

Bronse
H: 94 cm
Signert på plinten: Per Ung

Vurdering
Tre generasjoner 1950
57
Ekeland, Arne(1908-1994)Tre generasjoner 1950

Olje på lerret
100x125
Signert og datert nede t.h.: Arne Ekeland- 1950

Vurdering
Mor og barn
58
Fjell, Kai(1907-1989)Mor og barn

Olje på lerret
90x66,5
Signert nede t.v.: Kai Fjell

Vurdering
Tilslag
NOK 185 000
Komposisjon 1957
59
Kongelf, Gudrun(1909-1987)Komposisjon 1957

Olje på plate
30x40
Signert og datert nede t.v.: G. Kongelf. 57.

Vurdering
Tilslag
NOK 18 000
Feuille (Blad) 1963
60
Weidemann, Jakob(1923-2001)Feuille (Blad) 1963

Olje og tempera på plate
56x76
Signert og datert nede t.h.: Weidemann. 63.

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Mot lyset 1976
61
Weidemann, Jakob(1923-2001)Mot lyset 1976

Olje på lerret
100x100
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 76

Vurdering
Tilslag
NOK 310 000
Fra Nordland
62
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Fra Nordland

Olje på lerret
83x118
Signert nede t.v.: T Holmboe

Vurdering
Fra Bodø havn syd
63
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fra Bodø havn syd

Olje på lerret
76x95
Signert nede t.h.: A Normann

Vurdering
Tilslag
NOK 60 000
Fjordlandskap
64

Olje på lerret
87x140
Signert nede t.v.: A. Normann

Vurdering
Tilslag
NOK 75 000
Aftenstemning Ny-Hellesund 1930
65
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aftenstemning Ny-Hellesund 1930

Olje på plate
33x60,5
Signert og datert nede t.v.: Amaldus Nielsen 1930

Vurdering
Tilslag
NOK 135 000
Folkeliv 1863
66
Askevold, Anders(1834-1900)Folkeliv 1863

Olje på plate
34,5x47,5
Signert, datert og påtegnet nede t.h.: A. Askevold, Paris 1863.

Vurdering
NOK 50 000USD 4 700EUR 4 300
Fra Vallø 1896
67
Dørnberger, Karl(1864-1940)Fra Vallø 1896

Olje på lerret
106x141
Signert, datert og stedsbestemt nede t.v.: Dørnberger. 1896. Vallø

Vurdering
Tilslag
NOK 42 000
Seterhytte Langseth 1919
68
Mønsted, Peder(1859-1941)Seterhytte Langseth 1919

Olje på lerret
58x82
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: P Mønsted. Langseth -1919.

Vurdering
Tilslag
NOK 65 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på