Auksjon torsdag 8. juni 2023 kl 18:00

Vårens Utvalgte

Kuraterte delvisninger:
«Himmel og Hav», kat.nr. 1-20
«Om lys og mørke: Fargenes makt», kat.nr. 21-38
«Evig syklus. Mennesket, tiden og naturen», kat.nr. 39-62

KatalogTilslagsliste

Kategori

Kunstner

Vurdering

Aprilmorgen 1940
1
Aulie, Reidar(1904-1977)Aprilmorgen 1940(1940)

Olje på plate
46x38
Signert og datert nede t.h.: Aulie -40

Vurdering
NOK 40 000–60 000USD 3 600–5 500EUR 3 400–5 100
Tilslag
NOK 82 000
Komposisjon 1950
2
Tiller, Lars(1924-1994)Komposisjon 1950(1950)

Olje på plate
37,5x31
Signert og datert nede på midten: Lars Tiller -50
Signert nede t.h.: Lars Tiller

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Liggende kvinne 1951
3
Fjell, Kai(1907-1989)Liggende kvinne 1951(1951)

Olje på plate
24x33
Signert og datert nede t.v.: Kai Fjell -1951

Vurdering
NOK 70 000–90 000USD 6 400–8 200EUR 5 900–7 600
Tilslag
NOK 45 000
Bayersk landskap
4
Fearnley, Thomas(1802-1842)Bayersk landskap(1839)

Olje på lerret
46x62
Signert nede på midten: Fearnley. 1839.

Vurdering
NOK 400 000–600 000USD 36 500–54 700EUR 34 000–51 000
Tilslag
NOK 350 000
Skogslandskap med kyr 1830
5
Fearnley, Thomas(1802-1842)Skogslandskap med kyr 1830(1830)

Olje på lerret
29x49
Signert og datert nede t.h.: Th. Fearnley. 1830.

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 18 200–27 400EUR 17 000–25 500
Landskap med foss
6
Balke, Peder(1804-1887)Landskap med foss(Ca. 1860?)

Olje på papir, montert på plate
124x112,5
Usignert

Vurdering
NOK 600 000USD 54 700EUR 51 000
Fra Præstø kirke, Skjelland 1845
7
Bøe, Frants(1820-1891)Fra Præstø kirke, Skjelland 1845(1845)

Olje på lerret
55x77
Signert og datert nede t.h.: F Böe 1845

Vurdering
Fra Tysvær, Skånevik
8
Hertervig, Lars(1830-1902)Fra Tysvær, Skånevik(Sent 1870-årene)

Akvarell på papir
17,5x25
Signert nede t.h.: Lars Hertervig

Vurdering
NOK 120 000–150 000USD 10 900–13 700EUR 10 200–12 700
Tilslag
NOK 120 000
Overmalt postkort 2009
9
Nupen, Kjell(1955-2014)Overmalt postkort 2009(2009)

Olje på lerret
146x119
Signert nede t.h.: K. Nupen.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 9 100–13 700EUR 8 500–12 700
Tilslag
NOK 190 000
Restaurerte landskap 1991
10
Nupen, Kjell(1955-2014)Restaurerte landskap 1991(1991)

Olje på lerret
109x79
Signert nede t.h.: K. Nupen.

Vurdering
NOK 60 000–80 000USD 5 500–7 300EUR 5 100–6 800
Tilslag
NOK 75 000
Ferry landing at night 2020
11
Opdahl, Ørnulf(1944-)Ferry landing at night 2020(2020)

Olje på lerret
60x60
Signert og datert på baksiden av lerretet: Ørnulf Opdahl 2020

Vurdering
NOK 60 000–70 000USD 5 500–6 400EUR 5 100–5 900
Tilslag
NOK 120 000
Solnedgang
12
Koren Bjertnæs, Sverre(1976-)Solnedgang

Olje på lerret
60x80 og 60x80
Begge signert nede t.h.: SB

Vurdering
Tilslag
NOK 60 000
Ekspedisjonsbåten 1950
13
Storstein, Aage(1900-1983)Ekspedisjonsbåten 1950(1950)

Olje på lerret
70x99
Signert nede t.h.: Storstein.

Vurdering
NOK 180 000–200 000USD 16 400–18 200EUR 15 300–17 000
Solbadere 1928
14
Rom, Per(1903-1985)Solbadere 1928(1928)

Olje på lerret
90x120
Signert og datert nede t.h.: Per Rom -28

Vurdering
Tilslag
NOK 105 000
Rød himmel
15
Riis, Bendik(1911-1988)Rød himmel

Olje på plate
73x92
Signert nede t.h.: Bendik Riis

Vurdering
NOK 80 000–100 000USD 7 300–9 100EUR 6 800–8 500
Tilslag
NOK 80 000
Kvalbein
16
Backer, Harriet(1845-1932)Kvalbein(1884)

Olje på lerret
38x55
Signert nede t.v.: Harriet Backer

Vurdering
NOK 800 000–1 000 000USD 73 000–91 200EUR 68 000–85 000
Tilslag
NOK 750 000
Fra Vrengen 1866
17
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Vrengen 1866(1866)

Olje på lerret
33x46,5
Signert nede t.v.: HFG

Vurdering
NOK 50 000–70 000USD 4 600–6 400EUR 4 200–5 900
Tilslag
NOK 50 000
Fiskere i robåt 1898
18
Ekenæs, Jahn(1847-1920)Fiskere i robåt 1898(1898)

Olje på lerret
46x80
Signert og datert nede t.v.: J. Ekenæs. 1898.

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Måneskinn i Beaulieu
19
Thaulow, Frits(1847-1906)Måneskinn i Beaulieu

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Vurdering
Portrett av Sven Elvestad 1912
20
Salicath, Ørnulf av Fjordene(1888-1962)Portrett av Sven Elvestad 1912(1912)

Olje på lerret
99x64
Signert og datert oppe t.h.: Salicath 12

Vurdering
Tilslag
NOK 55 000
Kiki naken 1928
21
Krohg, Per(1889-1965)Kiki naken 1928(1928)

Olje på plate
73x54
Signert og datert nede t.h.: P. Krohg -28

Vurdering
Skuespillerinnen 1933
22
Storstein, Aage(1900-1983)Skuespillerinnen 1933(1933)

Olje på plate
37,5x43
Signert og datert på baksiden av platen: Aage Storstein 1933

Vurdering
NOK 150 000–200 000USD 13 700–18 200EUR 12 700–17 000
Tilslag
NOK 120 000
Sittende kvinne 1957
23
Rian, Johs.(1891-1981)Sittende kvinne 1957(1957)

Olje på lerret
99x64
Signert og datert nede t.v.: J Rian 57

Vurdering
Tilslag
NOK 520 000
Kortspillere
24
Rian, Johs.(1891-1981)Kortspillere

Olje på plate
41x32,5
Signert oppe t.v.: J Rian

Vurdering
Gate i Venezia
25
Thaulow, Frits(1847-1906)Gate i Venezia

Olje på lerret
65,5x81,5

Vurdering
Tilslag
NOK 260 000
Øyevitne
26
Krohg, Christian(1852-1925)Øyevitne

Olje på lerret
96x118
Signert nede t.h.: C. Krohg

Vurdering
Tilslag
NOK 170 000
Prosesjon
27
Ekeland, Arne(1908-1994)Prosesjon(1939)

Olje på lerret
132x148
Signert nede t.v.: A. Ekeland

Vurdering
NOK 500 000–700 000USD 45 600–63 800EUR 42 500–59 500
Tilslag
NOK 500 000
28
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon(ca. 1950)

Olje på lerret
75x69
Signert nede t.v.: GSG.

Vurdering
NOK 300 000USD 27 400EUR 25 500
Komposisjon 1962
29
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon 1962(1962)

Olje på plate
152x124
Signert og datert nede t.v.: Gunnar S. Gundersen -1962.

Vurdering
NOK 600 000–800 000USD 54 700–73 000EUR 51 000–68 000
Tilslag
NOK 600 000
Blomsterglass 1955
30
Weidemann, Jakob(1923-2001)Blomsterglass 1955(1955)

Olje på plate
38x46
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 55

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Trinity Church
31
Nesch, Rolf(1893-1975)Trinity Church(1950-1951)

Fargemetalltrykk
Motivet: 81x57
Signert nede t.h.: Rolf Nesch

Vurdering
NOK 300 000–400 000USD 27 400–36 500EUR 25 500–34 000
Mor og barn 1952
32
Haukeland, Arnold(1920-1983)Mor og barn 1952(1952)

Bronse, relieff
H: 67 cm
Signert og datert nede t.h.: AH -52

Vurdering
Kvinneakt sittende på huk
33
Durban, Arne(1912-1993)Kvinneakt sittende på huk

Bronse
H: 44 cm
Signert på plinten: Durban

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Formasjon 1969
34
Fuglevaag, Brit(1939-)Formasjon 1969(1969)

Vevnad
130x73
Signert nede t.h.: BFW.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Knoppskyting 1973
35
Weidemann, Jakob(1923-2001)Knoppskyting 1973(1973)

Olje på lerret
146x200
Signert og datert på baksiden av lerretet: Weidemann 1973

Vurdering
Tilslag
NOK 450 000
Komposisjon 1982
36
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon 1982(1982)

Olje på lerret
61x50
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 165 000
37
Wold, Roar(1926-2001)Komposisjon(1969)

Olje på lerret
72x93
Signert på baksiden av lerretet: Roar Wold

Vurdering
Tilslag
NOK 58 000
Komposisjon 1967
38
Wold, Roar(1926-2001)Komposisjon 1967(1967)

Olje på lerret
110,5x72,5
Signert og datert på baksiden av lerretet: Roar Wold 1967

Vurdering
Tilslag
NOK 48 000
Soleienatt
39
Astrup, Nikolai(1880-1928)Soleienatt

Fargetresnitt med håndkolorering på tynt papir
Arket = Motivet: 36x47
Signert nede t.v.: N. Astrup

Vurdering
NOK 500 000USD 45 600EUR 42 500
Tilslag
NOK 660 000
Fra Røros 1901
40
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Røros 1901(1901)

Olje på lerret
100x130
Signert og datert nede t.h.: Thorvald Erichsen 1901

Vurdering
Tilslag
NOK 90 000
Vinter 1906
41
Thaulow, Frits(1847-1906)Vinter 1906(1906)

Olje på lerret
46x45
Signert nede t.v.: F T.

Vurdering
Vinterlandskap, Fra Stord 1889
42
Thaulow, Frits(1847-1906)Vinterlandskap, Fra Stord 1889(1889)

Pastell
47x64
Signert og datert nede t.h.: Frits Thaulow. 89.

Vurdering
På en kjelke en solskinnsdag 1911
43
Wentzel, Gustav(1859-1927)På en kjelke en solskinnsdag 1911(1911)

Olje på lerret
65x95
Signert og datert nede t.h.: Gustav Wentzel 1911

Vurdering
Tilslag
NOK 180 000
Aftenstemning (utenfor Fredrikstad) 1917
44
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aftenstemning (utenfor Fredrikstad) 1917(1917)

Olje på lerret
127x200
Signert og datert nede t.h.: Amaldus Nielsen 1917

Vurdering
Tilslag
NOK 165 000
Aften
45
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aften

Olje på lerret
132x190
Signert nede t.v.: Amaluds Nielsen

Vurdering
Nøkker
46
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Nøkker

Blyant, penn og lavering på papir
Arket=Motivet: 17,5x19,5
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 70 000
Pesta
47
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Pesta

Blyant og lavering på papir
Arket: 10,5x15,5
Signert nede t.h.: Th. Kittelsen.

Vurdering
NOK 50 000USD 4 600EUR 4 200
Tilslag
NOK 125 000
Tirilil-Tove
48
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Tirilil-Tove(1900)

Blyant, penn, fargestift og akvarell på papir
31-36x45-49
Alle signert: Th. Kittelsen.

Vurdering
NOK 4 000 000–6 000 000USD 364 800–547 300EUR 339 900–509 800
Tilslag
NOK 5 600 000
Fra Jotunheimen 1898
49
Kielland, Kitty(1843-1914)Fra Jotunheimen 1898(1898)

Olje på lerret
65x109
Signert og datert nede t.v.: Kitty L Kielland 1898.

Vurdering
Tilslag
NOK 760 000
Fra Jotunheimen
50
Kielland, Kitty(1843-1914)Fra Jotunheimen

Olje på lerret
50x60
Signert nede t.v.: KLK

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Utsikt fra Malmøya
51
Riis, Bendik(1911-1988)Utsikt fra Malmøya

Olje på lerret
57x39,5
Signert nede på midten: Bendik Riis

Vurdering
Tilslag
NOK 31 000
Komposisjon 1980
52
Heramb, Thore(1916-2014)Komposisjon 1980(1980)

Olje på lerret
81x65
Signert og datert nede t.v.: .Th. Heramb 80

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Gul komposisjon 1974
53
Rian, Johs.(1891-1981)Gul komposisjon 1974(1974)

Olje på lerret
120x90
Signert og datert nede t.v.: J Rian 1974

Vurdering
NOK 250 000–350 000USD 22 800–31 900EUR 21 200–29 700
Mor og barn
54
Ung, Per(1933-2013)Mor og barn

Bronserelieff
Diam.: ca. 100 cm
Signert: Per Ung

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Valkyriens død 1880
55
Arbo, Peter Nicolai(1831-1892)Valkyriens død 1880(1880)

Olje på lerret
76x110
Signert og datert nede t.v.: P.N Arbo. 1880.

Vurdering
Tilslag
NOK 250 000
En kondolansevisitt
56
Krohg, Christian(1852-1925)En kondolansevisitt

Olje på lerret
55x81
Signert nede t.v.: C -Krohg

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Et frieri 1915
57
Bergslien, Nils(1853-1928)Et frieri 1915(1915)

Olje på lerret
68x94
Signert og datert nede t.v.: N. Bergslien 1915

Vurdering
Tilslag
NOK 60 000
Landskap med hest og folkeliv
58
Ender, Axel(1853-1920)Landskap med hest og folkeliv

Olje på lerret
45x65
Signert nede t.v.: Axel Ender.

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Fjordlanskap
59
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fjordlanskap

Olje på lerret
73x100
Signert nede t.h.: A Normann

Vurdering
NOK 50 000USD 4 600EUR 4 200
Tilslag
NOK 50 000
Figure
60
Picasso, Pablo(1881-1973)Figure(1949)

Litografi
Motivet: 65x50
Signert nede t.h.: Picasso

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Sort sol
61
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Sort sol

Serigrafi
Motivet: 79x64
Signert nede t.h.: Gunnar S.

Vurdering
NOK 100 000–120 000USD 9 100–10 900EUR 8 500–10 200
Tilslag
NOK 110 000
The Scream (After Munch)
62
Warhol, Andy(1928-1987)The Scream (After Munch)(1984)

Serigrafi trykket i sort og blågrønt
Arket=Motivet: 101,6x81,3
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 500 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på