Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 28. november 2011 kl 20:00

Store sal, Gamle Logen

Katalog med tilslag

{lot.title}
1
Fearnley, Thomas(1802-1842)Fra Procida 1833

Olje på papir, oppklebet på plate
20x27
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Procida d 15 Aug 33. TF.

NOK 100 000–120 000
Tilslag NOK 100 000
{lot.title}
2
Cappelen, August(1827-1852)Trestudie

Olje på lerret, oppklebet på plate
31x28
Usignert

NOK 120 000–150 000
{lot.title}
3
Balke, Peder(1804-1887)Vardøhus festning

38x52
Usignert

NOK 400 000–600 000
{lot.title}
4
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Fjellandskap med bjerketre 1850

Olje på lerret
35x50
Signert og datert nede t.h.: Dahl 1850

NOK 800 000–1 000 000
{lot.title}
5
Bøe, Frants(1820-1891)En rype og multebær 1874

Olje på lerret
38x46
Signert og datert nede t.h.: F Böe. 1874.

Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
6
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Landskap med gjetere 1844

Olje på lerret
60x75
Signert og datert nede t.h.: J Eckersberg 1844

NOK 70 000–90 000
{lot.title}
7
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Det indre av en furuskog 1856

Olje på lerret
89x125
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1856

NOK 1 000 000–1 500 000
{lot.title}
8
Bennetter, Johan Jacob(1822-1904)Ved en norsk havn

Olje på lerret
81x116
Signert nede t.v.: J Bennetter

NOK 150 000–200 000
{lot.title}
9
Lerche, Vincent Stoltenberg(1837-1892)Maler ved sitt staffeli 1881

Olje på lerret
63x53
Signert og datert nede t.v.: Vinc. St Lerche Ddf. 81

Tilslag NOK 65 000
{lot.title}
10
Werenskiold, Erik(1855-1938)Parkscene, München

Olje på lerret
34x40
Signert nede t.h.: E Werenskiold.

NOK 700 000–900 000
{lot.title}
11
Peterssen, Eilif(1852-1928)Høstaften 1878

Olje på lerret
68x56
Signert og datert nede t.v.: Eilif Peterssen München 78

NOK 400 000–600 000
{lot.title}
12
Peterssen, Eilif(1852-1928)Lucrezia Borgia danser for sin far,

Olje på lerret
75x134
pave Alexander VI 1883 Signert og datert oppe t.h.: Eilif Peterssen Roma. 83.

NOK 300 000–500 000
{lot.title}
13
Peterssen, Eilif(1852-1928)Edvard Grieg 1890

Olje på lerret
67x55
Signert og datert oppe t.v.: EP. -90

NOK 300 000–400 000
{lot.title}
14
Seignac, Guillaume(1870-1924)Oppvåkningen

Olje på lerret
65x92
Signert nede t.v.: G-Seignac

Tilslag NOK 115 000
{lot.title}
15
Askevold, Anders(1834-1900)Forflytning av bølingen 1870

Olje på lerret
56x81
Signert og datert nede t.h.: A: Askevold. 1870.

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 70 000
{lot.title}
16
Askevold, Anders(1834-1900)Ved vanningsstedet 1871

Olje på lerret
42x60
Signert og datert nede t.h.: A: Askevold. 1871.

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
17
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Fra Eikvåg 1882

Olje på mahogniplate
31x49
Signert og datert nede t.h.: N. Ulfsten. Paris 82

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 95 000
{lot.title}
18
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Fiskere på Jæren 1885

Olje på lerret
36x54
Signert og datert nede t.h.: N. Ulfsten 1885

Tilslag NOK 74 000
{lot.title}
19
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Strandparti fra Nærland, etter regn 1897

Olje på lerret
85x120
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen. Datert nede t.h.: 1897

NOK 200 000–300 000
{lot.title}
20
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Ved en uthavn

Olje på lerret
38x55
Signert nede t.v.: HFG

NOK 150 000–200 000
{lot.title}
21
Thaulow, Frits(1847-1906)Bjerketrær ved Ottaelven

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.v.: Frits Thaulow.

NOK 400 000–600 000
{lot.title}
22
Heyerdahl, Hans(1857-1913)Gjøglerfamilie (barnebilde) 1904

Olje på lerret
68x67
Signert og datert nede t.v.: Heyerdahl 04

NOK 600 000–800 000
{lot.title}
23
Smith-Hald, Frithjof(1846-1903)Alvøen 1889

Olje på lerret
46x64
Signert nede t.v.: Smith-Hald Stedsbestemt og datert nede t.h.: Alvöen Aug 89

{lot.title}
24
Smith-Hald, Frithjof(1846-1903)Dampbåten Helga

132x200
Signert nede t.h.: Smith-Hald

{lot.title}
25
Normann, Adelsteen(1848-1918)Midnattsol, Reine i Lofoten

Olje på lerret
104x156
Signert nede t.h.: A Normann

{lot.title}
26
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fiskevær i Lofoten

Olje på lerret
60x97
Sekundær signatur nede t.v.: A Normann

Tilslag NOK 50 000
{lot.title}
27
Bergslien, Nils(1853-1928)Oppvåknende nymfe

Olje på lerret
55x89
Signert nede t.h.: N Bergslien

NOK 50 000
Tilslag NOK 50 000
{lot.title}
28
Dahl, Hans(1849-1937)Pike med rive og tine

Olje på lerret
100x50
Signert nede t.v.: Hans-Dahl.

{lot.title}
29
Ender, Axel(1853-1920)Kvinne og barn i landskap

Olje på lerret
45x60
Signert nede t.v.: Axel Ender -

{lot.title}
30
Ender, Axel(1853-1920)Skogsparti med jente, gutt og kyr

Olje på lerret
55x82
Signert nede t.h.: Axel Ender-

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
31
Ender, Axel(1853-1920)Hopprenn

Olje på lerret
61x91
Signert nede t.v.: Axel Ender-

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 200 000
{lot.title}
32
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Innløpet til Hardanger 1926

Olje på lerret
88x162
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen Datert nede t.h.: 1926.

{lot.title}
33
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Morgen ved en bygdevei, Mandal

Olje på lerret
82x128
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen

Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
34
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Fra Årets måneder, februar, mars og desember

Blandingsteknikk på papir, henholdsvis
29x34,5, 45,5x36 og 45x36
Alle signert TK. Mars: Påtegnet nede på arket av kunstneren: Marts Desember: Påtegnet nede på arket av kunstneren: December

NOK 300 000–400 000
{lot.title}
35
Uchermann, Karl(1855-1940)Støver

Olje på lerret
63x95
Signert nede t.h.: Karl Uchermann.

{lot.title}
36
Uchermann, Karl(1855-1940)Elgjakt 1904

Olje på lerret
87x106
Signert og datert nede t.h.: Karl Uchermann. 1904

{lot.title}
37
Kavli, Arne(1878-1970)Vinterlandskap med gårdsbruk 1895

Olje på lerret
70x122
Signert og datert nede t.v.: A. Kavli -1895.

Tilslag NOK 77 000
{lot.title}
38
Wentzel, Gustav(1859-1927)Morgensol

Olje på plate
35x27
Signert nede t.v.: Gustav Wentzel

Tilslag NOK 38 000
{lot.title}
39
Astrup, Nikolai(1880-1928)St. Hansbål

Fargetresnitt med håndkolorering, trykket på tykt papir,
35,7x35
Signert nede t.h.: Astrup

NOK 800 000–1 000 000
Tilslag NOK 3 000 000
{lot.title}
40
Astrup, Nikolai(1880-1928)Vårnatt og seljekall

Fargetresnitt trykket på tykt papir,
35x27,5
med håndkolorering Signert med blyant oppe t.v.: N. Astrup

NOK 400 000–600 000
Tilslag NOK 440 000
{lot.title}
41
Astrup, Nikolai(1880-1928)Maimåne

Fargetresnitt trykket på middels tykt velinpapir,
21x29
med håndkolorering Signert nede t.v.: N. Astrup

NOK 300 000–400 000
Tilslag NOK 225 000
{lot.title}
42
Astrup, Nikolai(1880-1928)Hjem fra arbeid

Fargetresnitt trykket på tynt papir
15,2x22,1

NOK 200 000–300 000
{lot.title}
43
Jorde, Lars(1865-1939)Fra Balbergkampen 1936

Olje på lerret
70x80
Signert og datert nede t.h.: Lars Jorde 36

NOK 30 000–50 000
Tilslag NOK 44 000
{lot.title}
44
Folkestad, Bernhard(1879-1933)Mørkeloftet

Olje på lerret
85x125
Signert nede t.v.: Bernhard Folkestad

{lot.title}
45
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Interiør 1915

Olje på lerret
80x93
Signert og datert nede t.h.: Th Holmboe 1915

Tilslag NOK 25 000 med forbehold
{lot.title}
46
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Seilbåt i lett bris

Olje på lerret
67x73
Signert nede t.v.: THolmboe

Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
47
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Fra Frognerkilen 1924

Olje på lerret
60x91
Signert og datert nede t.v.: Th Holmboe 1924

Tilslag NOK 44 000
{lot.title}
48
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Rognebærtre

Olje på lerret
70x90
Signert nede t.v.: Th Holmboe

{lot.title}
49
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Villa Kasbah, senere Bergehus 1900

Olje på lerret
69x99
Signert og datert nede t.h.: Th Holmboe 1900

NOK 30 000–50 000
{lot.title}
50
Kavli, Arne(1878-1970)Fra en hage 1916

Olje på lerret
64x67
Signert og datert nede t.v.: A. Kavli -16

{lot.title}
51
Kavli, Arne(1878-1970)Seilbåt

Olje på lerret
88x80
Signert nede t.v.: A. Kavli

Tilslag NOK 140 000
{lot.title}
52
Bratland, Jacob(1859-1906)Gutt med seilbåt

Olje på lerret
51x67
Signert nede t.v.: Jac. Bratland

NOK 30 000–50 000
Tilslag NOK 28 000
{lot.title}
53
Werenskiold, Erik(1855-1938)Blått vann

Olje på lerret
51x62
Signert nede t.h.: E W

NOK 150 000–200 000
Tilslag NOK 185 000
{lot.title}
54
Deberitz, Per(1880-1945)Fra Skåtøy 1925

Olje på lerret
58x67
Signert og datert nede t.v.: P. Deberitz 25.

{lot.title}
55
Thygesen, Rudolph(1880-1953)Kvinner i bygate, Palaiseau 1927

Olje på lerret
97x132
Signert og datert nede t.h.: R. Th. -27

Tilslag NOK 78 000
{lot.title}
56
Kaarbø, Ragnhild(1889-1949)Landsby

Olje på plate
46x37
Signert nede t.h.: Ragnhild Kaarbö

Tilslag NOK 13 000
{lot.title}
57
Keyser, Ragnhild(1889-1943)Sydlandsk landskap med hus 1920

Olje på plate
46x37
Signert og datert nede t.h.: Ragnhild Keyser 1920

{lot.title}
58
Wankel, Charlotte(1888-1969)Figurer 1960

Olje på lerret
38x46
Signert og datert nede t.v.: CW 60

{lot.title}
59
Wankel, Charlotte(1888-1969)Dromedarer 1939

Olje på lerret
50x40
Signert og datert nede t.v.: CW 39

Tilslag NOK 65 000
{lot.title}
60
Aulie, Reidar(1904-1977)Gledens gate

Olje på lerret
100x110
Signert nede t.v.: Aulie

NOK 100 000
{lot.title}
61
Enger, Erling(1899-1990)Byen 1946

Olje på lerret
88x69
Signert og datert nede t.h.: Erling Enger -46-

{lot.title}
62
Eriksen, Sigurd(1884-1976)Utsyn over Eidvoldsplass mot Slottet 1932

Olje på lerret
88x100
Signert og datert nede t.v.: Sigurd Eriksen 1932

Tilslag NOK 75 000
{lot.title}
63
Ekeland, Arne(1908-1994)Arbeidere

Olje på lerret
86x62
Signert nede t.h.: Arne Ekeland

{lot.title}
64
Sitje, Joronn(1897-1982)Underet 1940

Olje på lerret
81x100
Signert og datert nede t.v.: Joronn Sitje -40-

Tilslag NOK 15 000
{lot.title}
65
Rian, Johs.(1891-1981)Kvinne i interiør

Olje på lerret
70x66
Signert nede t.v.: J Rian

NOK 200 000–300 000
{lot.title}
66
Hagen, Else(1914-2010)Prestekrave

Olje på lerret
112x83
Signert nede t.h.: Else Hagen

Tilslag NOK 26 000
{lot.title}
67
Eikaas, Ludvig(1920-2010)Hovmesteren

Gouache på tykt papir
62x49
Signert oppe t.v.: Eikaas

Tilslag NOK 20 000
{lot.title}
68
Johannessen, Jens(1934-)Den kinesiske vase 1970

Olje på lerret
100x80
Signert og datert nede t.v.: JJ 70

NOK 150 000–200 000
{lot.title}
69
Bleken, Håkon(1929-)Over og ut III 1976

Olje på lerret
141x101
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken -76

Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
70
Bolling, Svein(1948-)Kunstmaler ser på portrettet av Olga Koklova

Pastell
106x78
Signert nede t.h.: Bolling

NOK 30 000–50 000
Tilslag NOK 25 000
{lot.title}
71
Widerberg, Frans(1934-2017)Landskap, hund, pike

Olje på lerret
101x80
Signert nede t.v.: Frans W

Tilslag NOK 86 000
{lot.title}
72
Opdahl, Ørnulf(1944-)To figurer 1976

Olje på lerret
79x85
Signert og datert nede t.h.: Opdahl 76

NOK 30 000–50 000
Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
73
Stang, Jo(1936-1998)Kirkens Lufttjeneste 1980

Olje på lerret
155x170
Signert, datert og påtegnet med dedikasjon nede t.v.: til Nawaz med hilsen fra Jo Stang - 1980

{lot.title}
74
Ransve, Bjørn(1944-)Harlekin familie med ball

Olje på lerret
162x156
Signert oppe t.h.: Ransve

Tilslag NOK 70 000
{lot.title}
75
Carlsen, Bjørn(1945-)Komposisjon med figurer

Olje på lerret
88x70
Signert nede t.h.: Bj Carlsen.

Tilslag NOK 50 000 med forbehold
{lot.title}
76
Rose, Knut(1936-2002)Uten tittel

Olje på lerret
144x199
Signert nede t.h.: Knut Rose

NOK 300 000–500 000
Tilslag NOK 250 000
{lot.title}
77
Ung, Per(1933-2013)Torso

Bronse
H: 104 cm. H sokkel i lys eik: 60 cm.
Signert: Per Ung

NOK 150 000–200 000
Tilslag NOK 130 000 med forbehold
{lot.title}
78
Waksvik, Skule(1927-2018)Hane og høne 1991

Bronse
H: 70 cm.
Signert, datert og nummerert på plinten: Skule 19 W 91 NR. 5-6

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
79
Melgaard, Bjarne(1967-)Snuff Lounge 2004

Tre, metall, skinn og tusj
L: 197 B: 98 H: 42
Signert og datert: Bjarne Melgaard 2004

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på

Bestill her