Jubileumsauksjonen 1814-2014, del 2

Auksjon mandag 8. desember 2014 kl 19:00

Katalog med tilslag

{lot.title}
61
Vinglass"Nøgen Jomfru"

Grålig glass
H: 16,5 cm
Trolig norsk, Nøstetangen/Hurdal, ca. 1770-1800.

NOK 2 000
{lot.title}
62
VinglassNøgen jomfru

Klart glass
H: 20 cm
Danmark/Tyskland, sent 1700-tall.

NOK 1 000–2 000
{lot.title}
63
VinglassDanziger Kelchen

Grålig glass
H: 17 og 17,5 cm
Trolig Nøstetangen, ca. 1760.

NOK 8 000–12 000
Tilslag NOK 10 000
{lot.title}
64
BrennevinsglassFrimurerglass

Grålig glass
H: 10,5 cm
Nøstetangen/Hurdal, sent 1700-tall.

NOK 2 000
{lot.title}
65
BrennevinsglassSpitsglass

Grålig glass
H: 16,5 cm
Antagelig Hurdal, ca. 1790.

{lot.title}
66
HetvinsglassEngelsk type

Grålig glass
H: 14 cm
Hurdal, ca. 1790.

NOK 3 000–4 000
{lot.title}
67
KaraffelModell Bjørn

Klart glass
H: 29,5 cm
Hadeland, ca 1905.

{lot.title}
68
PunsjglassKopper med hank

Opaliserende glass med lyseblå kant
H: 6,5 cm
Gjøvik, ca. 1810-30.

Tilslag NOK 16 500
{lot.title}
69
Kittelsen, Theodor(1857-1914)En spøkelseshistorie og et portrett

Tusj og fargeblyant på papir, oppklebet på papir
17x18 og 11,5x8,5
Usignert

{lot.title}
70
Werenskiold, Erik(1855-1938)Utkast til Liti Kjersti i Nansens spisestue

Blyant og tusj på papir
22,5x37
Signert nede t.v.: EW

Tilslag NOK 10 000
{lot.title}
71
Thaulow, Frits(1847-1906)Vinter i Norge

Fargeradering, lysmål
49x61
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Tilslag NOK 21 000
{lot.title}
72
Thaulow, Frits(1847-1906)Svaner

Fargeradering
55x72

NOK 8 000
Tilslag NOK 13 000
{lot.title}
73
Riis, Bendik(1911-1988)Hjemmets Jul

Olje på papir, lysmål
29x20
Signert på baksiden av arket: Herr Kunstmaleren Bendik Riis

Tilslag NOK 17 000
{lot.title}
74
Riis, Bendik(1911-1988)Los Jul

Olje på papir, lysmål
29x20,5
Signert på baksiden av arket: Malt av Herr Kunstmaleren Bendik Riis

Tilslag NOK 18 500
{lot.title}
75
Riis, Bendik(1911-1988)Polar Stjernen

Olje på papir, lysmål
29x20,5

Tilslag NOK 15 000 med forbehold
{lot.title}
76
Fjell, Kai(1907-1989)Bruden

Serigrafi
Arket: 65x48 cm
Signert nede t.h.: Kai Fjell

NOK 40 000–50 000
Tilslag NOK 54 000
{lot.title}
77
Picasso, Pablo(1881-1973)Flyvende due

Litografi
55x76
Signert og datert i platen nede t.h.: Picasso 10.10.52.

Tilslag NOK 56 000
{lot.title}
78
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Tre fembøringer

Serigrafi
40,5-41x28,5-28,8
Signert nede t.h.: Espolin Johnson.

{lot.title}
79
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Mot Lofoten

Serigrafi
66x48

{lot.title}
80
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Snøvær

Serigrafi
34x25

{lot.title}
81
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Båten og fjellet

Serigrafi
42-42,5x30,1-30,3
Signert nede t.h.: Espolin Johnson

{lot.title}
82
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Gammel fisker - Finnmark

Litografi
37,5x55

NOK 7 000–9 000
{lot.title}
83

Serigrafi i grønt
65x47,5-48

Tilslag NOK 10 000 med forbehold
{lot.title}
84
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Røstskøyter II

Litografi
56x63-63,5

Tilslag NOK 10 000
{lot.title}
85
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Juksafiskere II

Litografi
56x76
Signert nede t.h.: Espolin Johnson -

Tilslag NOK 15 000
{lot.title}
86
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Lysbroen (Vestfjorden) 1989

Litografi med håndkolorering
54,5x72
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson -89

Tilslag NOK 28 000
{lot.title}
87
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Himmelskibet

Litografi, lysmål
68x48,5

Tilslag NOK 18 000
{lot.title}
88

Litografi
76x56,5

{lot.title}
89
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Fembøringen settes ut

Serigrafi
43x52

NOK 7 000–9 000
{lot.title}
90
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)De tre gamle menn

Blandingsteknikk
27,5x36,5
Signert nede t.v.: Espolin Johnson

Tilslag NOK 15 000
{lot.title}
91
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Mann og kone, hvilende

Blandingsteknikk
32x39

{lot.title}
92
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Høvedsmannen

Serigrafi
31,7-32x25

{lot.title}
93
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Fylgje1961

Litografi
47x64,5
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson - 1961

Tilslag NOK 44 000
{lot.title}
94

Litografi, oppklebet på papp
46,5x62,5
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson -61

Tilslag NOK 26 000
{lot.title}
95
Savio, John(1902-1938)Ung mann

Tresnitt i svart på tynt gulhvitt papir, oppklebet
34,2x24,7
på tynt papir Signert med blyant nede t.h.: John Savio

{lot.title}
96
Savio, John(1902-1938)Øen Lillemolla I

Tresnitt trykket i svart på beige papir
28x35
Signert nede t.h.: John Savio

{lot.title}
97
Savio, John(1902-1938)Vinter

Tresnitt på tynt gulhvitt papir
21,5x33,5
Signert med blyant nede t.h.: John Savio

Tilslag NOK 23 000
{lot.title}
98
Rose, Knut(1936-2002)Ibsenmappe: Gengangere

Litografi
73x53
Mappen består av tekst, og 30 original-litografier hvorav 15 er signert nede t.h.: Knut Rose, og nummerert nede t.v.: 39/160.

Tilslag NOK 20 000
{lot.title}
99
Johannessen, Jens(1934-)Ibsenmappe: Brand

Litografi
73x53
Mappen består av tekst, og 30 original-litografier hvorav 15 er signert nede t.h.: Jens Johannessen, og nummerert nede t.v.: 98/160.

Tilslag NOK 18 000
{lot.title}
100
Opdahl, Ørnulf(1944-)Ibsenmappe: Rosmersholm

Litografi
73x53
Mappen består av tekst, og 30 original-litografier hvorav 12 er signert nede t.h.: Ørnulf Opdahl, og påtegnet og nummerert nede t.v.: E A 14/20. 3 av litografiene danner et triptyk som er signert på det siste bladet nede t. h.: Ørnulf Opdahl, og påtegnet og nummerert på det første bladet nede t.v.: E A 14/20.

Tilslag NOK 32 000
{lot.title}
101
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i blått

Litografi med håndkolorering
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 10 000
{lot.title}
102
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i blått og grønt

Litografi med håndkolorering
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 10 000
{lot.title}
103
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i blått, grønt og gult

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 8 000
{lot.title}
104

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 8 000
{lot.title}
105

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 6 000
{lot.title}
106

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 6 000
{lot.title}
107

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 6 000
{lot.title}
108
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i grønt

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 5 000
{lot.title}
109

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

NOK 5 000
{lot.title}
110
Nupen, Kjell(1955-2014)Komposisjon

Olje på papir
80x63
Signert nede t.h.: KN

Tilslag NOK 28 000
{lot.title}
111

Olje på papir
80x63
Signert nede t.h.: K. Nupen.

Tilslag NOK 24 000
{lot.title}
112

Olje på papir
80x63
Signert nede t.h.: KN

Tilslag NOK 23 000
{lot.title}
113

Litografi
65x50
Signert nede t.h.: K Nupen.

{lot.title}
114
Sitter, Inger(1929-2015)Komposisjon 1979

Collage på papir, lysmål
71x54
Signert og datert nede t.h.: Inger Sitter 79

Tilslag NOK 12 500
{lot.title}
115
Groth, Jan(1938-)Komposisjon

Kullstift på papir
62,5x87
Signert nede t.v.: Groth

NOK 10 000–12 000
{lot.title}
116
Gjøs, Ferdinand(1790-1852)Helverschous løkke

Olje på plate
33x50
Usignert

Tilslag NOK 19 000
{lot.title}
117
Printz, Christian August(1819-1867)Fra Sørumsvannet 1845

Olje på lerret
56x76
Signert og påtegnet på baksiden, på blindrammen: Motivet fra Sorumsvandet (?) Copi efter Baade Chr Aug Printz Mai 1845

{lot.title}
118
Bodom, Erik(1829-1879)Fossestryk

Olje på mahogniplate
31x41
Signert nede t.h.: E Bodom

{lot.title}
119
Boll, Reinholdt(1825-1897)Kystlandskap med folkeliv

Olje på lerret
50x79
Signert nede t.v.: Reinholdt Boll.

NOK 20 000
{lot.title}
120
Boll, Reinholdt(1825-1897)Seilskuter på islagt fjord

Olje på lerret
50x79
Signert nede t.h.: Reinholdt Boll.

Tilslag NOK 26 000
{lot.title}
121
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Fjellandskap med fossestryk 18 ?

Olje på lerret
43x63
Signert og noe utydelig datert nede t.h.: JF Eckersberg 18... (?)

Tilslag NOK 22 000
{lot.title}
122
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Garntørk i Rekefjorden 1885

Olje på lerret, oppklebet på plate
29x61
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen. Datert nede t.h.: 1885

Tilslag NOK 31 000
{lot.title}
123
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Fra Rogndalsvåg ved Kinn 1862

Olje på lerret
58x80
Signert og datert nede t.v.: Amaldus Nielsen 1862

Tilslag NOK 35 000 med forbehold
{lot.title}
124
Thaulow, Frits(1847-1906)Fransk landsby i måneskinn

Olje på lerret
61x82
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

Tilslag NOK 58 000
{lot.title}
125
Ender, Axel(1853-1920)Sittende ung mann 1872

Olje på lerret
83x55
Signert og datert nede t.v.: Ender 72.

Tilslag NOK 35 000
{lot.title}
126
Galien-Laloue, Eugene(1854-1941)Et hjørne av Montmartre

Akvarell på papir
19x31,5
Signert nede t.v.: E. Galien-Laloue

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
127
Galien-Laloue, Eugene(1854-1941)Kirken Saint Laurent i Paris

Akvarell på papir, oppklebet på papp
19x31,5

Tilslag NOK 38 000
{lot.title}
128
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Kystlandskap med fiskere, naust og robåter 1885

Olje på lerret
36x54
Signert og datert nede t.v.: N. Ulfsten 1885

Tilslag NOK 22 000
{lot.title}
129
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Fra Jæren 1885

Olje på lerret
32x54

Tilslag NOK 12 500
{lot.title}
130
Kielland, Kitty(1843-1914)Torvmyr 1906

Olje på lerret
32x41
Signert og datert nede t.h.: Kitty L Kielland. 1906.

Tilslag NOK 48 000
{lot.title}
131
Peterssen, Eilif(1852-1928)Ruskevær, Orre. Skisse 1897

Olje på lerret
37x55
Signert, datert og stedsbestemt nede t.v.: Eilif P 97 Jæderen

Tilslag NOK 16 000
{lot.title}
132
Peterssen, Eilif(1852-1928)Rikeball og stolt Gudbjørg. Studie 1902

Olje på lerret
68x101
Signert og datert oppe t.h.: EP 02

Tilslag NOK 14 500
{lot.title}
133
Munthe, Gerhard(1849-1929)Kyr i skogen Ulvin 1920

Olje på lerret
68x88
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: Gerhard Munthe. Ulvin. 1920.

Tilslag NOK 25 000
{lot.title}
134
Krohg, Christian(1852-1925)Gode venner

Olje på lerret
38x55
Signert nede t.h.: C. Krohg

Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
135
Krohg, Christian(1852-1925)Fisker med pipe

41x43
Signert nede t.h.: C Krohg

Tilslag NOK 15 000
{lot.title}
136
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Mennesker ved elvebredd

Blandingsteknikk, lysmål
34x60
Signert nede t.h.: HFG

Tilslag NOK 11 000
{lot.title}
137
Dahl, Hans Andreas(1881-1919)Fjordabåten kommer

30x41
Signert nede t.v.: Hans Andreas Dahl.

{lot.title}
138
Rasmussen, Anton(1842-1914)Fjordlandskap med folkeliv

Olje på lerret
60x90
Signert nede t.h.: A. Rasmussen.

Tilslag NOK 11 000
{lot.title}
139
Hansteen, Nils(1855-1912)Fjordlandskap med folkeliv

Olje på lerret
70x106
Signert nede t.h.: N. Hansteen

{lot.title}
140
Dørnberger, Karl(1864-1940)På ski 1908

Olje på plate
50x40
Signert og datert nede t.v.: K Dørnberger. 1908.

{lot.title}
141
Sinding, Otto(1842-1909)Fiskebåter i havn

Olje på lerret
37x49
Signert nede t.h.: Otto Sinding -

NOK 7 000–9 000
Tilslag NOK 13 000
{lot.title}
142
Sinding, Otto(1842-1909)Tåket vinterdag 1907

Olje på lerret
65x100
Signert og datert nede t.v.: Otto Sinding. München 1907

Tilslag NOK 10 000
{lot.title}
143
Collett, Frederik(1839-1914)Åretta bro 1907

Olje på lerret
54x75
Signert og datert nede t.h.: Fr C April 07

Tilslag NOK 50 000
{lot.title}
144
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Skarvene på Røst, midnattsol

Olje på lerret
72x115
Signert nede t.v.: Th Holmboe

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
145
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Seilskute i kystlandskap

41x53
Signert nede t.v.: Th Holmboe

Tilslag NOK 10 500
{lot.title}
146
Folkestad, Bernhard(1879-1933)Sittende mann i atelierinteriør

Olje på lerret
90x100
Signert nede t.v.: Bernh. Folkestad

Tilslag NOK 15 000
{lot.title}
147
Jorde, Lars(1865-1939)Fra Mesna 1920

Olje på lerret
54x66
Signert og datert nede t.h.: Lars Jorde 20

Tilslag NOK 20 000
{lot.title}
148
Wigdehl, Michaloff(1857-1921)Høst

Olje på lerret
60x72
Signert nede t.h.: MW

{lot.title}
149
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Holmsbu

Olje på lerret
65x81
Usignert

{lot.title}
150
Aulie, Reidar(1904-1977)Fyrtårn 1939

Olje på lerret
80x95
Signert og datert nede t.v.: Aulie -39

Tilslag NOK 29 000
{lot.title}
151
Aulie, Reidar(1904-1977)Tigger

Olje på plate
33x43
Signert nede t.v.: Aulie

Tilslag NOK 12 000
{lot.title}
152
Krohn, Julie de Holmberg(1882-1956)Oppstilling med blomst i potte

Olje på lerret
68x65
Signert nede t.v.: J. de H. Krohn.

{lot.title}
153
Grande, Severin(1869-1934)Oppstilling med tulipaner og frukt 1927

Olje på lerret
58x65
Signert og datert nede t.h.: S Grande -27

{lot.title}
154
Holbø, Kristen(1869-1953)Maisol, Lillehammer 1952

Olje på plate
54x65
Signert og datert nede t.v.: K Holbö. 52.

Tilslag NOK 14 000
{lot.title}
155
Holbø, Kristen(1869-1953)Vinter, Lillehammer 1950

Olje på lerret
54x65
Signert og datert nede t.h.: K Holbö. 50.

Tilslag NOK 10 000
{lot.title}
156
Sørensen, Henrik(1882-1962)Mot høst, Vinje 1954

Olje på lerret
81x101
Signert og datert nede t.h.: HS 54

Tilslag NOK 21 000
{lot.title}
156
{lot.title}
157
Weidemann, Jakob(1923-2001)Lite hus og stort løvtre 1954

Olje på plate
50x70
Signert og datert nede t.v.: Weidemann -54

Tilslag NOK 14 000
{lot.title}
158
Heramb, Thore(1916-2014)Komposisjon 1950

Blandingsteknikk på papir
50x55
Signert og datert nede t.h.: Th. Heramb 50

Tilslag NOK 22 000
{lot.title}
159
Ythjall, Terje(1943-)Beherske og beherskes 1976

Olje på plate
53x41
Signert og datert nede t.h.: T Ythjall 1976.

Tilslag NOK 12 000
{lot.title}
160
Durban, Arne(1912-1993)Stående liten pike

Bronse
H: 17 cm
Signert på plinten: Durban

Tilslag NOK 12 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på

Bestill her