Auksjon mandag 8. desember 2014 kl 19:00

Jubileumsauksjonen 1814-2014, del 2

KatalogTilslagsliste

Kunstner

Vurdering

"Nøgen Jomfru"
61
Vinglass"Nøgen Jomfru"

Grålig glass
H: 16,5 cm
Trolig norsk, Nøstetangen/Hurdal, ca. 1770-1800.

Vurdering
NOK 2 000
Nøgen jomfru
62
VinglassNøgen jomfru

Klart glass
H: 20 cm
Danmark/Tyskland, sent 1700-tall.

Vurdering
NOK 1 000–2 000
Tilslag
NOK 3 200
Danziger Kelchen
63
VinglassDanziger Kelchen

Grålig glass
H: 17 og 17,5 cm
Trolig Nøstetangen, ca. 1760.

Vurdering
NOK 8 000–12 000
Tilslag
NOK 10 000
Frimurerglass
64
BrennevinsglassFrimurerglass

Grålig glass
H: 10,5 cm
Nøstetangen/Hurdal, sent 1700-tall.

Vurdering
NOK 2 000
Tilslag
NOK 4 000
Spitsglass
65
BrennevinsglassSpitsglass

Grålig glass
H: 16,5 cm
Antagelig Hurdal, ca. 1790.

Vurdering
Tilslag
NOK 2 000
Engelsk type
66
HetvinsglassEngelsk type

Grålig glass
H: 14 cm
Hurdal, ca. 1790.

Vurdering
NOK 3 000–4 000
Tilslag
NOK 9 500
Modell Bjørn
67
KaraffelModell Bjørn

Klart glass
H: 29,5 cm
Hadeland, ca 1905.

Vurdering
Tilslag
NOK 2 000
Kopper med hank
68
PunsjglassKopper med hank

Opaliserende glass med lyseblå kant
H: 6,5 cm
Gjøvik, ca. 1810-30.

Vurdering
Tilslag
NOK 16 500
En spøkelseshistorie og et portrett
69
Kittelsen, Theodor(1857-1914)En spøkelseshistorie og et portrett

Tusj og fargeblyant på papir, oppklebet på papir
17x18 og 11,5x8,5
Usignert

Vurdering
Utkast til Liti Kjersti i Nansens spisestue
70
Werenskiold, Erik(1855-1938)Utkast til Liti Kjersti i Nansens spisestue

Blyant og tusj på papir
22,5x37
Signert nede t.v.: EW

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
Vinter i Norge
71
Thaulow, Frits(1847-1906)Vinter i Norge

Fargeradering, lysmål
49x61
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
Tilslag
NOK 21 000
Svaner
72
Thaulow, Frits(1847-1906)Svaner

Fargeradering
55x72

Vurdering
NOK 8 000
Tilslag
NOK 13 000
Hjemmets Jul
73
Riis, Bendik(1911-1988)Hjemmets Jul

Olje på papir, lysmål
29x20
Signert på baksiden av arket: Herr Kunstmaleren Bendik Riis

Vurdering
Tilslag
NOK 17 000
Los Jul
74
Riis, Bendik(1911-1988)Los Jul

Olje på papir, lysmål
29x20,5
Signert på baksiden av arket: Malt av Herr Kunstmaleren Bendik Riis

Vurdering
Tilslag
NOK 18 500
Polar Stjernen
75
Riis, Bendik(1911-1988)Polar Stjernen

Olje på papir, lysmål
29x20,5

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000 med forbehold
Bruden
76
Fjell, Kai(1907-1989)Bruden

Serigrafi
Arket: 65x48 cm
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Vurdering
NOK 40 000–50 000
Tilslag
NOK 54 000
Flyvende due
77
Picasso, Pablo(1881-1973)Flyvende due

Litografi
55x76
Signert og datert i platen nede t.h.: Picasso 10.10.52.

Vurdering
Tilslag
NOK 56 000
Tre fembøringer
78
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Tre fembøringer

Serigrafi
40,5-41x28,5-28,8
Signert nede t.h.: Espolin Johnson.

Vurdering
Tilslag
NOK 9 500
Mot Lofoten FALSK
79
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Mot Lofoten FALSK

Serigrafi
66x48

Vurdering
Tilslag
NOK 7 500
Snøvær
80
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Snøvær

Serigrafi
34x25

Vurdering
Tilslag
NOK 6 000
Båten og fjellet
81
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Båten og fjellet

Serigrafi
42-42,5x30,1-30,3
Signert nede t.h.: Espolin Johnson

Vurdering
Tilslag
NOK 6 000
Gammel fisker - Finnmark
82
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Gammel fisker - Finnmark

Litografi
37,5x55

Vurdering
NOK 7 000–9 000
Tilslag
NOK 6 000 med forbehold
Mot Lofoten
83
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Mot Lofoten

Serigrafi i grønt
65x47,5-48

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000 med forbehold
Røstskøyter II
84
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Røstskøyter II

Litografi
56x63-63,5

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
Juksafiskere II
85
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Juksafiskere II

Litografi
56x76
Signert nede t.h.: Espolin Johnson -

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Lysbroen (Vestfjorden) 1989
86
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Lysbroen (Vestfjorden) 1989

Litografi med håndkolorering
54,5x72
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson -89

Vurdering
Tilslag
NOK 28 000
Himmelskibet
87
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Himmelskibet

Litografi, lysmål
68x48,5

Vurdering
Tilslag
NOK 18 000
Himmelskibet
88

Litografi
76x56,5

Vurdering
Fembøringen settes ut
89
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Fembøringen settes ut

Serigrafi
43x52

Vurdering
NOK 7 000–9 000
Tilslag
NOK 6 500 med forbehold
De tre gamle menn
90
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)De tre gamle menn

Blandingsteknikk
27,5x36,5
Signert nede t.v.: Espolin Johnson

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Mann og kone, hvilende
91
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Mann og kone, hvilende

Blandingsteknikk
32x39

Vurdering
Tilslag
NOK 8 500
Høvedsmannen
92
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Høvedsmannen

Serigrafi
31,7-32x25

Vurdering
Tilslag
NOK 4 500
Fylgje1961
93
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Fylgje1961

Litografi
47x64,5
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson - 1961

Vurdering
Tilslag
NOK 44 000
Fylgje1961
94

Litografi, oppklebet på papp
46,5x62,5
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson -61

Vurdering
Tilslag
NOK 26 000
Ung mann
95
Savio, John(1902-1938)Ung mann

Tresnitt i svart på tynt gulhvitt papir, oppklebet
34,2x24,7
på tynt papir Signert med blyant nede t.h.: John Savio

Vurdering
Tilslag
NOK 9 500
Øen Lillemolla I
96
Savio, John(1902-1938)Øen Lillemolla I

Tresnitt trykket i svart på beige papir
28x35
Signert nede t.h.: John Savio

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Vinter
97
Savio, John(1902-1938)Vinter

Tresnitt på tynt gulhvitt papir
21,5x33,5
Signert med blyant nede t.h.: John Savio

Vurdering
Tilslag
NOK 23 000
Ibsenmappe: Gengangere
98
Rose, Knut(1936-2002)Ibsenmappe: Gengangere

Litografi
73x53
Mappen består av tekst, og 30 original-litografier hvorav 15 er signert nede t.h.: Knut Rose, og nummerert nede t.v.: 39/160.

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
Ibsenmappe: Brand
99
Johannessen, Jens(1934-)Ibsenmappe: Brand

Litografi
73x53
Mappen består av tekst, og 30 original-litografier hvorav 15 er signert nede t.h.: Jens Johannessen, og nummerert nede t.v.: 98/160.

Vurdering
Tilslag
NOK 18 000
Ibsenmappe: Rosmersholm
100
Opdahl, Ørnulf(1944-)Ibsenmappe: Rosmersholm

Litografi
73x53
Mappen består av tekst, og 30 original-litografier hvorav 12 er signert nede t.h.: Ørnulf Opdahl, og påtegnet og nummerert nede t.v.: E A 14/20. 3 av litografiene danner et triptyk som er signert på det siste bladet nede t. h.: Ørnulf Opdahl, og påtegnet og nummerert på det første bladet nede t.v.: E A 14/20.

Vurdering
Tilslag
NOK 32 000
Komposisjon i blått
101
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i blått

Litografi med håndkolorering
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 10 000
Tilslag
NOK 9 000
Komposisjon i blått og grønt
102
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i blått og grønt

Litografi med håndkolorering
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 10 000
Tilslag
NOK 7 000
Komposisjon i blått, grønt og gult
103
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i blått, grønt og gult

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 8 000
Tilslag
NOK 6 000
Komposisjon i blått og grønt
104

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 8 000
Tilslag
NOK 7 000
Komposisjon i blått
105

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 6 000
Tilslag
NOK 4 000
Komposisjon i blått
106

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 6 000
Tilslag
NOK 6 000
Komposisjon i blått
107

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 6 000
Tilslag
NOK 7 500
Komposisjon i grønt
108
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon i grønt

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 5 000
Tilslag
NOK 3 000
Komposisjon i blått
109

Litografi
76x56
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 5 000
Tilslag
NOK 4 000
110
Nupen, Kjell(1955-2014)Komposisjon

Olje på papir
80x63
Signert nede t.h.: KN

Vurdering
Tilslag
NOK 28 000
111

Olje på papir
80x63
Signert nede t.h.: K. Nupen.

Vurdering
Tilslag
NOK 24 000
112

Olje på papir
80x63
Signert nede t.h.: KN

Vurdering
Tilslag
NOK 23 000
113

Litografi
65x50
Signert nede t.h.: K Nupen.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
Komposisjon 1979
114
Sitter, Inger(1929-2015)Komposisjon 1979

Collage på papir, lysmål
71x54
Signert og datert nede t.h.: Inger Sitter 79

Vurdering
Tilslag
NOK 12 500
115
Groth, Jan(1938-2022)Komposisjon

Kullstift på papir
62,5x87
Signert nede t.v.: Groth

Vurdering
NOK 10 000–12 000
Tilslag
NOK 9 000
Helverschous løkke
116
Gjøs, Ferdinand(1790-1852)Helverschous løkke

Olje på plate
33x50
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 19 000
Fra Sørumsvannet 1845
117
Printz, Christian August(1819-1867)Fra Sørumsvannet 1845

Olje på lerret
56x76
Signert og påtegnet på baksiden, på blindrammen: Motivet fra Sorumsvandet (?) Copi efter Baade Chr Aug Printz Mai 1845

Vurdering
Fossestryk
118
Bodom, Erik(1829-1879)Fossestryk

Olje på mahogniplate
31x41
Signert nede t.h.: E Bodom

Vurdering
Tilslag
NOK 7 000
Kystlandskap med folkeliv
119
Boll, Reinholdt(1825-1897)Kystlandskap med folkeliv

Olje på lerret
50x79
Signert nede t.v.: Reinholdt Boll.

Vurdering
NOK 20 000
Seilskuter på islagt fjord
120
Boll, Reinholdt(1825-1897)Seilskuter på islagt fjord

Olje på lerret
50x79
Signert nede t.h.: Reinholdt Boll.

Vurdering
Tilslag
NOK 26 000
Fjellandskap med fossestryk 18 ?
121
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Fjellandskap med fossestryk 18 ?

Olje på lerret
43x63
Signert og noe utydelig datert nede t.h.: JF Eckersberg 18... (?)

Vurdering
Tilslag
NOK 22 000
Garntørk i Rekefjorden 1885
122
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Garntørk i Rekefjorden 1885

Olje på lerret, oppklebet på plate
29x61
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen. Datert nede t.h.: 1885

Vurdering
Tilslag
NOK 31 000
Fra Rogndalsvåg ved Kinn 1862
123
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Fra Rogndalsvåg ved Kinn 1862

Olje på lerret
58x80
Signert og datert nede t.v.: Amaldus Nielsen 1862

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000 med forbehold
Fransk landsby i måneskinn
124
Thaulow, Frits(1847-1906)Fransk landsby i måneskinn

Olje på lerret
61x82
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

Vurdering
Tilslag
NOK 58 000
Sittende ung mann 1872
125
Ender, Axel(1853-1920)Sittende ung mann 1872

Olje på lerret
83x55
Signert og datert nede t.v.: Ender 72.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Et hjørne av Montmartre
126
Galien-Laloue, Eugene(1854-1941)Et hjørne av Montmartre

Akvarell på papir
19x31,5
Signert nede t.v.: E. Galien-Laloue

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Kirken Saint Laurent i Paris
127
Galien-Laloue, Eugene(1854-1941)Kirken Saint Laurent i Paris

Akvarell på papir, oppklebet på papp
19x31,5

Vurdering
Tilslag
NOK 38 000
Kystlandskap med fiskere, naust og robåter 1885
128
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Kystlandskap med fiskere, naust og robåter 1885

Olje på lerret
36x54
Signert og datert nede t.v.: N. Ulfsten 1885

Vurdering
Tilslag
NOK 22 000
Fra Jæren 1885
129
Ulfsten, Nikolai(1854-1885)Fra Jæren 1885

Olje på lerret
32x54

Vurdering
Tilslag
NOK 12 500
Torvmyr 1906
130
Kielland, Kitty(1843-1914)Torvmyr 1906

Olje på lerret
32x41
Signert og datert nede t.h.: Kitty L Kielland. 1906.

Vurdering
Tilslag
NOK 48 000
Ruskevær, Orre. Skisse 1897
131
Peterssen, Eilif(1852-1928)Ruskevær, Orre. Skisse 1897

Olje på lerret
37x55
Signert, datert og stedsbestemt nede t.v.: Eilif P 97 Jæderen

Vurdering
Tilslag
NOK 16 000
Rikeball og stolt Gudbjørg. Studie 1902
132
Peterssen, Eilif(1852-1928)Rikeball og stolt Gudbjørg. Studie 1902

Olje på lerret
68x101
Signert og datert oppe t.h.: EP 02

Vurdering
Tilslag
NOK 14 500
Kyr i skogen Ulvin 1920
133
Munthe, Gerhard(1849-1929)Kyr i skogen Ulvin 1920

Olje på lerret
68x88
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: Gerhard Munthe. Ulvin. 1920.

Vurdering
Tilslag
NOK 25 000
Gode venner
134
Krohg, Christian(1852-1925)Gode venner

Olje på lerret
38x55
Signert nede t.h.: C. Krohg

Vurdering
Tilslag
NOK 90 000
Fisker med pipe
135
Krohg, Christian(1852-1925)Fisker med pipe

41x43
Signert nede t.h.: C Krohg

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Mennesker ved elvebredd
136
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Mennesker ved elvebredd

Blandingsteknikk, lysmål
34x60
Signert nede t.h.: HFG

Vurdering
Tilslag
NOK 11 000
Fjordabåten kommer
137
Dahl, Hans Andreas(1881-1919)Fjordabåten kommer

30x41
Signert nede t.v.: Hans Andreas Dahl.

Vurdering
Tilslag
NOK 7 000
Fjordlandskap med folkeliv
138
Rasmussen, Anton(1842-1914)Fjordlandskap med folkeliv

Olje på lerret
60x90
Signert nede t.h.: A. Rasmussen.

Vurdering
Tilslag
NOK 11 000
Fjordlandskap med folkeliv
139
Hansteen, Nils(1855-1912)Fjordlandskap med folkeliv

Olje på lerret
70x106
Signert nede t.h.: N. Hansteen

Vurdering
Tilslag
NOK 6 000
På ski 1908
140
Dørnberger, Karl(1864-1940)På ski 1908

Olje på plate
50x40
Signert og datert nede t.v.: K Dørnberger. 1908.

Vurdering
Fiskebåter i havn
141
Sinding, Otto(1842-1909)Fiskebåter i havn

Olje på lerret
37x49
Signert nede t.h.: Otto Sinding -

Vurdering
NOK 7 000–9 000
Tilslag
NOK 13 000
Tåket vinterdag 1907
142
Sinding, Otto(1842-1909)Tåket vinterdag 1907

Olje på lerret
65x100
Signert og datert nede t.v.: Otto Sinding. München 1907

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
Åretta bro 1907
143
Collett, Frederik(1839-1914)Åretta bro 1907

Olje på lerret
54x75
Signert og datert nede t.h.: Fr C April 07

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Skarvene på Røst, midnattsol
144
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Skarvene på Røst, midnattsol

Olje på lerret
72x115
Signert nede t.v.: Th Holmboe

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
Seilskute i kystlandskap
145
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Seilskute i kystlandskap

41x53
Signert nede t.v.: Th Holmboe

Vurdering
Tilslag
NOK 10 500
Sittende mann i atelierinteriør
146
Folkestad, Bernhard(1879-1933)Sittende mann i atelierinteriør

Olje på lerret
90x100
Signert nede t.v.: Bernh. Folkestad

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Fra Mesna 1920
147
Jorde, Lars(1865-1939)Fra Mesna 1920

Olje på lerret
54x66
Signert og datert nede t.h.: Lars Jorde 20

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
Høst
148
Wigdehl, Michaloff(1857-1921)Høst

Olje på lerret
60x72
Signert nede t.h.: MW

Vurdering
Tilslag
NOK 9 500
Fra Holmsbu
149
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Holmsbu

Olje på lerret
65x81
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 7 000
Fyrtårn 1939
150
Aulie, Reidar(1904-1977)Fyrtårn 1939

Olje på lerret
80x95
Signert og datert nede t.v.: Aulie -39

Vurdering
Tilslag
NOK 29 000
Tigger
151
Aulie, Reidar(1904-1977)Tigger

Olje på plate
33x43
Signert nede t.v.: Aulie

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000
Oppstilling med blomst i potte
152
Krohn, Julie de Holmberg(1882-1956)Oppstilling med blomst i potte

Olje på lerret
68x65
Signert nede t.v.: J. de H. Krohn.

Vurdering
Tilslag
NOK 9 500
Oppstilling med tulipaner og frukt 1927
153
Grande, Severin(1869-1934)Oppstilling med tulipaner og frukt 1927

Olje på lerret
58x65
Signert og datert nede t.h.: S Grande -27

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Maisol, Lillehammer 1952
154
Holbø, Kristen(1869-1953)Maisol, Lillehammer 1952

Olje på plate
54x65
Signert og datert nede t.v.: K Holbö. 52.

Vurdering
Tilslag
NOK 14 000
Vinter, Lillehammer 1950
155
Holbø, Kristen(1869-1953)Vinter, Lillehammer 1950

Olje på lerret
54x65
Signert og datert nede t.h.: K Holbö. 50.

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
Mot høst, Vinje 1954
156
Sørensen, Henrik(1882-1962)Mot høst, Vinje 1954

Olje på lerret
81x101
Signert og datert nede t.h.: HS 54

Vurdering
Tilslag
NOK 21 000
Mot høst, Vinje 1954
156
Vurdering
Lite hus og stort løvtre 1954
157
Weidemann, Jakob(1923-2001)Lite hus og stort løvtre 1954

Olje på plate
50x70
Signert og datert nede t.v.: Weidemann -54

Vurdering
Tilslag
NOK 14 000
Komposisjon 1950
158
Heramb, Thore(1916-2014)Komposisjon 1950

Blandingsteknikk på papir
50x55
Signert og datert nede t.h.: Th. Heramb 50

Vurdering
Tilslag
NOK 22 000
Beherske og beherskes 1976
159
Ythjall, Terje(1943-)Beherske og beherskes 1976

Olje på plate
53x41
Signert og datert nede t.h.: T Ythjall 1976.

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000
Stående liten pike
160
Durban, Arne(1912-1993)Stående liten pike

Bronse
H: 17 cm
Signert på plinten: Durban

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på