Auksjon onsdag 14. juni 2006 kl 18:00

Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 2

KatalogTilslagsliste

Kunstner

Vurdering

Skipbrudd ved klippekyst 1819
96
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Skipbrudd ved klippekyst 1819

Radering
18,5x21,5
Signert og datert i platen nede t.v.: Dahl 1819.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
Brigg og losbåt 1828
97
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Brigg og losbåt 1828

Radering
14x21,5
Signert og datert i platen (speilvendt) nede t.h.: Dahl 1828

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
Henrik Wergeland på Veslebrunen
98
Werenskiold, Erik(1855-1938)Henrik Wergeland på Veslebrunen

Litografi, lysmål
29x26
Signert nede t.h.: Erik Werenskiold

Vurdering
Tilslag
NOK 9 000
Studie fra Vilm 1886
99
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Studie fra Vilm 1886

Blyant på papir, oppklebet på papp
12,5x21
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: HFG Vilm 16 Septbr 86

Vurdering
NOK 5 000
Studie fra Hønefoss 1887
100
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Studie fra Hønefoss 1887

12,5x20,5
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: HFG Hönefos 4 Aug 87

Vurdering
NOK 5 000
På Finnmarksvidda
101
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)På Finnmarksvidda

Serigrafi, lysmål
26x44
Signert nede t.h.: Espolin Johnson.

Vurdering
Tilslag
NOK 8 500
Amerikansk tønnekjøtt
102
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Amerikansk tønnekjøtt

Blyant på papir, lysmål
31x19
Signert nede t.h.: TK

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
En sel på besøk oppe i bondebygda
103
Kittelsen, Theodor(1857-1914)En sel på besøk oppe i bondebygda

Blyant og tusj på papir, lysmål
23x20
Usignert

Vurdering
Frisk torsk fra Skomvær 1889
104
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Frisk torsk fra Skomvær 1889

Blyant og penn på papir, lysmål
12x22
Usignert

Vurdering
Alene (Okto)
105
Savio, John(1902-1938)Alene (Okto)

Tresnitt
24x32
Signert nede t.h.: John Savio

Vurdering
Tilslag
NOK 18 000
Fra Vidden
106
Savio, John(1902-1938)Fra Vidden

Tresnitt på tynt Japan-papir
21,5x28
Signert nede t.h.: John Savio

Vurdering
NOK 10 000
Tilslag
NOK 15 500
Bygdetyvens død
107
Astrup, Nikolai(1880-1928)Bygdetyvens død

Tresnitt
33x44
Signert i platen nede t.h.: Astrup

Vurdering
Prestegården i Ål Hallingdal 1902
108
Stabell, Harald Krohg(1874-1963)Prestegården i Ål Hallingdal 1902

Akvarell på papir, lysmål
27x38
Signert, stedsbestemt, påtegnet med dedikasjon og datert nede t.h.: "Prestegaarden i Aal Hallingdal Til Dagny Bang fra H.K. Stabell 23 Sept 1902"

Vurdering
Tilslag
NOK 11 000
Budeie med kyr 1899
109
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Budeie med kyr 1899

Akvarell og penn på papir
20x32
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 30 Juli 99

Vurdering
Fra Ask på Ringerike 1887
110
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Ask på Ringerike 1887

Akvarell på papir, lysmål
45x37
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: HF Gude Ask Ringerike 1887

Vurdering
NOK 40 000
Tilslag
NOK 40 000
Broen i Amiens
111
Thaulow, Frits(1847-1906)Broen i Amiens

Fargeradering, lysmål
50x60
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
Tilslag
NOK 13 000
Høst
112
Fjell, Kai(1907-1989)Høst

Serigrafi, lysmål
45x55
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Vurdering
Tilslag
NOK 28 000 med forbehold
113
Sitter, Inger(1929-2015)Komposisjon

Serigrafi, lysmål
61x40
Signert nede t.h.: Inger Sitter

Vurdering
Landskap med trær 1961
114
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Landskap med trær 1961

Akvarell på papir, lysmål
27x36
Signert og datert nede t.h.: Gunnar S. Gundersen - 61

Vurdering
NOK 5 000
Tilslag
NOK 3 000
To sittende figurer 1953
115
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)To sittende figurer 1953

Akvarell på papir, lysmål
24x29
Signert nede t.h.: Gunnar S G.

Vurdering
NOK 5 000
Tilslag
NOK 4 500
Landskap 1963
116
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Landskap 1963

Blandingsteknikk, lysmål
26x20
Signert og datert nede t.v.: Gunnar S. Gundersen 63-

Vurdering
NOK 3 000
Tilslag
NOK 2 500
Ut å reise
117
Kihle, Harald(1905-1997)Ut å reise

Litografi, lysmål
45x60
Signert nede t.h.: Harald Kihle

Vurdering
Dyr i kamp
118
Eikaas, Ludvig(1920-2010)Dyr i kamp

Tresnittplaten
48x63,5
Signert nede t.v.: LE

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
Mødre med barn
119
Kollwitz, Käthe(1867-1945)Mødre med barn

Litografi, lysmål
44x33
Signert nede t.h.: Käthe Kollwitz

Vurdering
Tilslag
NOK 17 000
Portrett av ung pike
120
Heyerdahl, Hans(1857-1913)Portrett av ung pike

Akvarell på tykt papir
37x26
Signert oppe t.h.: Heyerdahl

Vurdering
NOK 7 000–9 000
Tilslag
NOK 8 500
Hode
121
Erixson, Sven(1899-1970)Hode

Akvarell på papir, lysmål
43x33
Signert oppe t.v.: Sven Erixson Söndrum

Vurdering
NOK 3 000–5 000
Tilslag
NOK 3 000
Portrett av Knut Hamsun 1939
122
Opffer, Ivan(1897-1980)Portrett av Knut Hamsun 1939

Fettstift på papir
36x44
Signert, datert og påtegnet nede t.v.: Knut Hamsun af Ivan Opffer til Berlingske søndag 1939

Vurdering
NOK 2 000
Tilslag
NOK 1 200
Fugler. Fra serien: Å fly 1970
123
Nesch, Rolf(1893-1975)Fugler. Fra serien: Å fly 1970

Fargemetalltrykk
65x49
Signert nede t.h.: Rolf Nesch

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000 med forbehold
Selskapsscene 1994
124
Bleken, Håkon(1929-)Selskapsscene 1994

Akvarell på papir
76x58
Signert og datert nede t.h.: HB -74

Vurdering
Tilslag
NOK 17 500
Åkerlandskap med figurer, elv og landsby
125
Ekeland, Arne(1908-1994)Åkerlandskap med figurer, elv og landsby

Lavering på papir, lysmål
50x71
Signert nede t.v.: Arne Ekeland

Vurdering
Tilslag
NOK 31 000
Stanley og andre båter i rom sjø 1890
126
Kaulum, Haakon(1863-1933)Stanley og andre båter i rom sjø 1890

Olje på lerret
62x92
Signert og datert nede t.h.: Kaulum - 90.

Vurdering
Tilslag
NOK 17 500
Fra den norske kyst 1890
127
Kaulum, Haakon(1863-1933)Fra den norske kyst 1890

Olje på lerret
55x41

Vurdering
Fjordlandskap med fiskere 1887
128
Rasmussen, Anton(1842-1914)Fjordlandskap med fiskere 1887

Olje på lerret
61x95
Signert og datert nede t.v.: A Rasmussen Df 1887-

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 30 000
Dampbåt i Nærøfjord
129
Normann, Adelsteen(1848-1918)Dampbåt i Nærøfjord

Olje på lerret
68x54
Signert nede t.h.: AN

Vurdering
Tilslag
NOK 13 000
Sittende kvinne i landskap med hus og åker
130
Jacobsen, Sophus(1833-1912)Sittende kvinne i landskap med hus og åker

Olje på lerret
35x50
Signert nede t.v.: S Jacobsen.

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Mann i landskap med hus
131
Jacobsen, Sophus(1833-1912)Mann i landskap med hus

Olje på lerret
32x45
Signert nede t.v.: SJ.

Vurdering
Tilslag
NOK 16 000
Skogslandskap med innsjø 1888
132
Müller, Morten(1828-1911)Skogslandskap med innsjø 1888

Olje på lerret
34x44
Signert og datert nede t.h.: Morten - Müller - 88

Vurdering
Folkeliv ved innsjø 1875
133
Müller, Morten(1828-1911)Folkeliv ved innsjø 1875

Olje på lerret
53x78
Signert og datert nede t.h.: Morten - Müller. 75.

Vurdering
Elvelandskap med gård 1883
134
Nielsen, Carl(1848-1908)Elvelandskap med gård 1883

Olje på lerret
37x63
Signert og datert nede t.v.: Carl Nielsen 1883.

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Måkunger med fisk 1917
135
Haaland, Lauritz(1855-1938)Måkunger med fisk 1917

Olje på lerret
38x55
Signert og datert nede t.h.: Lauritz Haaland 1917.

Vurdering
Tilslag
NOK 23 000
Et bokfinkpar
136
Kongsrud, Anders(1866-1938)Et bokfinkpar

Olje på lerret
40x60
Signert nede t.v.: Kongsrud

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
Studie av elvelandskap 1873
137
Askevold, Anders(1834-1900)Studie av elvelandskap 1873

Olje på plate
32x41
Signert, noe utydelig stedsbestemt og datert nede t.h.: A. Askevold. Fane 13de Marts 1873

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
Fra München
138
Sinding, Otto(1842-1909)Fra München

Olje på lerret
56x46
Signert nede t.h.: Otto Sinding.

Vurdering
Tilslag
NOK 6 000
Kvinne med rive og sittende mann ved innsjø 1830
139
Baade, Knud(1808-1879)Kvinne med rive og sittende mann ved innsjø 1830

Olje på lerret
20x36
Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 9 500
Fra Hammerhaug 1861
140
Askevold, Anders(1834-1900)Fra Hammerhaug 1861

Olje på lerret
77x123
Noe utydelig signert og datert nede t.h.: A Askevold 1861

Vurdering
Luttspillende gatemusikant 1903
141
Dørnberger, Karl(1864-1940)Luttspillende gatemusikant 1903

Olje på plate
64x45
Signert og datert nede t.h.: Dørnberger. 1903.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
Havneparti 1902
142
Grimelund, Johannes(1842-1917)Havneparti 1902

Olje på lerret
38x55
Signert og datert nede t.h.: Grimelund 1902

Vurdering
Sommerlandskap fra Fevik 1889
143
Diriks, Edvard(1855-1930)Sommerlandskap fra Fevik 1889

Olje på lerret
44x81
Signert og datert nede t.h.: Diriks. 89.

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
Gråværsdag
144
Wentzel, Gustav(1859-1927)Gråværsdag

Olje på lerret
35x60
Signert nede t.h.: G. Wentzel

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Vinterlandskap
145
Wentzel, Gustav(1859-1927)Vinterlandskap

Olje på lerret
50x60
Signert nede t.v.: G. Wentzel

Vurdering
Tilslag
NOK 6 500
Vinterlandskap med kråker på et jorde 1906
146
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Vinterlandskap med kråker på et jorde 1906

Olje på lerret
70x80
Signert og datert nede t.v.: Th Holmboe 1906.

Vurdering
Tilslag
NOK 13 000
Stabbur
147
Castberg, Oscar(1846-1917)Stabbur

Olje på lerret
23x33
Signert nede t.v.: O. Castberg

Vurdering
Tilslag
NOK 5 500
Låve
148
Castberg, Oscar(1846-1917)Låve

Olje på lerret
23x34

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
Parklandskap med tjern
149
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Parklandskap med tjern

Olje på lerret
38x56
Signert nede t.h.: Th Holmboe

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Kystlandskap med seilbåt fra Nord-Norge
150
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Kystlandskap med seilbåt fra Nord-Norge

Olje på lerret
65x80
Signert nede t.h.: Th. Holmboe

Vurdering
Tilslag
NOK 31 000
Kystlandskap med seilbåter og sjøfugl
151
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Kystlandskap med seilbåter og sjøfugl

Olje på lerret, oppklebet på plate
41x53
Signert nede t.v.: Th Holmboe

Vurdering
Tilslag
NOK 7 600
Sommerdag ved kysten 1909
152
Hennig, Otto(1871-1920)Sommerdag ved kysten 1909

Olje på lerret
40x60
Signert og datert nede t.h.: O. Hennig. 09.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000 med forbehold
I oktober
153
Hennig, Otto(1871-1920)I oktober

Olje på lerret
80x136
Signert nede t.v.: Otto Hennig

Vurdering
Høstdag ved Åsgårdstrand
154
Ulving, Even(1863-1952)Høstdag ved Åsgårdstrand

Olje på lerret
42x58
Signert nede t.v.: E Ulving

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Hardt vær
155
Krohg, Christian(1852-1925)Hardt vær

Olje på lerret
50x68
Signert nede t.h.: C. Krohg

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 35 000
Kystlandskap 1922
156
Storstein, Aage(1900-1983)Kystlandskap 1922

Olje på lerret
62x50
Signert og datert nede t.h.: Aa. Storstein Juni -22

Vurdering
Tilslag
NOK 10 500
Vår i Åretta 1934
157
Sandberg, Einar(1876-1947)Vår i Åretta 1934

Olje på lerret
65x73
Signert og datert nede t.h.: Einar Sandberg. 34.

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Landskap med hus 1929
158
Hansen, Bjarne(1890-1976)Landskap med hus 1929

Olje på lerret
74x64
Signert og datert nede t.v.: Bj Hansen. 29.

Vurdering
Tilslag
NOK 6 500
Oppstilling med frokostbrett og blomster 1931
159
Tveit, Samuel(1866-1957)Oppstilling med frokostbrett og blomster 1931

Olje på lerret
62x80
Signert og datert nede t.h.: Samuel Tveit 1931

Vurdering
Tilslag
NOK 22 000
Hagestue med hortensia i potter 1916
160
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Hagestue med hortensia i potter 1916

Olje på lerret
109x100
Signert og datert nede t.h.: Th Holmboe 1916

Vurdering
Tilslag
NOK 25 500
Lysthus ved Lillehammer, senvinter 1916
161
Lundeby, Alf(1870-1961)Lysthus ved Lillehammer, senvinter 1916

Olje på lerret
81x68
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Alf Lundeby L.hmr. 1916

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Plassen foran Gare Montparnasse 1928
162
Midelfart, Willi(1904-1975)Plassen foran Gare Montparnasse 1928

Olje på lerret
72x60
Signert og datert nede t.h.: W. Midelfart 28

Vurdering
To hester, en rytter 1918
163
Holbø, Kristen(1869-1953)To hester, en rytter 1918

Olje på lerret
49x59
Signert og datert nede t.v.: K Holbö. 18.

Vurdering
Tilslag
NOK 17 500
Takrestaurant 1938
164
Lie-Jørgensen, Thorbjørn(1900-1961)Takrestaurant 1938

Olje på lerret
85x125
Signert og datert nede t.h.: Th. L-J 38

Vurdering
Vårkveld 1951
165
Haalke, Hjalmar(1894-1964)Vårkveld 1951

Olje på plate
46x55
Signert og datert nede t.h.: Hjalmar Haalke 1951

Vurdering
Robåt ved brygge 1956
166
Merton, Erling(1898-1967)Robåt ved brygge 1956

Olje på lerret
46x55
Signert og datert nede t.v.: E. Merton 56

Vurdering
Tilslag
NOK 3 500
Jernbanespor
167
Aulie, Reidar(1904-1977)Jernbanespor

Olje på plate
46x55
Signert nede t.h.: Aulie

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000
Fra Portør 1950
168
Aulie, Reidar(1904-1977)Fra Portør 1950

Olje på plate
46x55
Signert og datert nede t.h.: Aulie. -50

Vurdering
Tilslag
NOK 26 000
Skjærgårdslandskap
169
Aulie, Reidar(1904-1977)Skjærgårdslandskap

Olje på plate
37x49
Signert nede t.h.: Aulie

Vurdering
Tilslag
NOK 6 500
Fra Capri 1952
170
Lundeby, Alf(1870-1961)Fra Capri 1952

Olje på lerret
46x59
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Alf Lundeby Capri 1952

Vurdering
Kvinne og mann med hest og sau 1943
171
Rom, Per(1903-1985)Kvinne og mann med hest og sau 1943

Olje på plate
60x70
Signert og datert nede t.h.: Per Rom 43

Vurdering
Tilslag
NOK 17 000
Garnbøtere 1959
172
Risberg, Harald(1917-1996)Garnbøtere 1959

Olje på lerret
66x82
Signert og datert nede t.h.: Risberg 59.

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000 med forbehold
Havneparti 1959
173
Andersen, Snorre(1914-1979)Havneparti 1959

Olje på lerret
50x62
Signert og datert nede t.h.: Snorre Andersen -59

Vurdering
Blomster i kanne ved åpent vindu 1950
174
Tangen, Olaf(1903-1997)Blomster i kanne ved åpent vindu 1950

Gouache på papir, lysmål
51x38
Signert og datert nede t.v.: -Tangen- 1950

Vurdering
NOK 5 000
Tilslag
NOK 6 000
Blått bilde
175
Martinsen, Kåre(1912-1986)Blått bilde

33x24
Signert nede t.v.: K.M.

Vurdering
Ung pike 1948
176
Rian, Johs.(1891-1981)Ung pike 1948

24x31
Signert og datert nede t.v.: J Rian 48

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
Grønt inntrykk
177
Eikaas, Ludvig(1920-2010)Grønt inntrykk

Olje på lerret
95x70
Signert nede t.h.: Eikaas

Vurdering
Natt 1974
178
Jutrem, Arne-Jon(1929-2005)Natt 1974

Olje på plate
50x66
Signert og noe utydelig datert nede t.h.: Jutrem 1974

Vurdering
NOK 3 000–5 000
Tilslag
NOK 3 000
Blomstring 1964
179
Thomsen, Mouche(1918-1984)Blomstring 1964

Olje på lerret
65x100
Signert og datert nede t.h: Mouche Thomson -64

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
Kjerring med unge
180
Kraugerud, Ragnar(1909-1987)Kjerring med unge

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.v.: RK

Vurdering
Familie
181
Kraugerud, Ragnar(1909-1987)Familie

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.v.: RK

Vurdering
Fjellandskap med hus
182
Rian, Johs.(1891-1981)Fjellandskap med hus

Olje på plate
30x35
Signert nede t.h.: JR

Vurdering
Vettehaugen 1931
183
Kihle, Harald(1905-1997)Vettehaugen 1931

Olje på plate
35x43
Signert og datert nede t.v.: H Kihle -31

Vurdering
Mørkt gråvær. Vå 1944
184
Kihle, Harald(1905-1997)Mørkt gråvær. Vå 1944

Olje på plate
26x32
Signert og datert nede t.h.: H. Kihle -44

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Åkerlandskap 1955
185
Enger, Erling(1899-1990)Åkerlandskap 1955

Olje på plate
38x46
Signert og datert nede t.h.: EE 55

Vurdering
NOK 10 000–12 000
Landskap med hus 1971
186
Schultz, Alexander(1901-1981)Landskap med hus 1971

Olje på lerret
50x61
Signert og datert nede t.h.: A. Schultz-71

Vurdering
Tilslag
NOK 17 500
Skogslandskap
187
Schultz, Alexander(1901-1981)Skogslandskap

Olje på plate
46x55
Signert nede t.h.: A. Schultz.

Vurdering
Skogslandskap med foss 1902
188
Laureng, Theodor(1879-1929)Skogslandskap med foss 1902

Olje på lerret
74x67
Signert og datert nede t.h.: Laureng 02

Vurdering
Arkitektur og sypress
189
Moe, Terje(1943-2004)Arkitektur og sypress

Olje på lerret
60x80
Signert nede t.h.: T Moe

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Leif i stolen 1943
190
Riis, Bendik(1911-1988)Leif i stolen 1943

Olje på plate
46x38

Vurdering
NOK 10 000
Tilslag
NOK 10 500
Fjellmann
191
Riis, Bendik(1911-1988)Fjellmann

Olje på plate
38x46
Signert nede t.h.: Bendik Riis

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000 med forbehold
Porten 1979
192
Fjell, Kai(1907-1989)Porten 1979

Akvarell på papir
21x29
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell -79

Vurdering
Tilslag
NOK 19 000
Komposisjon 1983
193
Fjell, Kai(1907-1989)Komposisjon 1983

Akvarell på papir
21x29
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell -83

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
Løvtrær, aftenlys 1898
194
Strøm, Halfdan(1863-1949)Løvtrær, aftenlys 1898

Olje på lerret
100x97
Signert og datert nede t.v.: Halfdan Strøm 1898-

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på